Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Za oceanem większość kontraktów z nawiązką odrobiła wcześniejsze straty

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pszenica, kukurydza i rzepak zamknęły piątkową sesję w Paryżu stratą na poziomie 0,5-0,75...

Pszenica, kukurydza i rzepak zamknęły piątkową sesję w Paryżu stratą na poziomie 0,5-0,75 eur/t. Sprzyjało temu umacniające się euro i trwające, przez większość amerykańskiej sesji, zdecydowane przeceny analogicznych kontraktów na giełdzie w Chicago.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Najbliższa seria kukurydzy wyceniona została na 162,25 eur/t, po spadku tygodniowym o 2,25 eur/t (-1,4%). Majowa seria pszenicy potaniała w ciągu tygodnia o 1,75 eur/t do 163 eur/t, a rzepak stracił w tym czasie 3,25 eur/t i kosztował w piątek 346,25 eur/t. Unijny rynek rzepaku cierpi z powodu importu argentyńskiego biodiesla, co widać na przykładzie zamknięcia produkcji w zakładzie ADM w Moguncji (Niemcy). Pszenica zaś jest niekonkurencyjna w konfrontacji z rosyjskimi dostawcami, a kolejne prognozy pokazują coraz to niższy eksport w tym sezonie.

Giełda w Chicago:

Jeszcze przed godziną 16 w piątek amerykańskie kontrakty na zboża i kompleks sojowy traciły ponad 1%. W końcówce sesji śruta sojowa i pszenica odbiły mocno w górę, zamieniając przeceny na ponad 1% wzrost - pszenica i blisko 3% - śruta sojowa. Na lekkim plusie dzień zamknęła kukurydza, a soja zbliżyła się do poziomu z czwartkowego zamknięcia. W skali tygodnia amerykańskie zboża i soja odnotowały 1,5-2,0% spadek, ale śruta sojowa podrożała 1,3%.

Najnowsze prognozy pogody zapowiadają mniej, niż wcześniej oczekiwano, opadów deszczu na suchych równinach USA. Zapewniło to w piątek wsparcie dla notowań pszenicy. Tygodniowe zamówienia na pszenicę (USA) były zgodne z oczekiwaniami i wyniosły 400 tys. ton.

Kontrakty na soję zakończyły piątek niewielkimi stratami pod presją rosnącego sporu handlowego między Chinami a USA, ale też w oczekiwaniu na rekordowe zasiewy soi w USA tej wiosny. Tygodniowe zamówienia eksportowe na soję wyniosły 0,9 mln ton i były w dolnym zakresie oczekiwań rynkowych.

Tygodniowa sprzedaż eksportowa kukurydzy w USA była solidna (1,5 mln ton), ale w dolnym zakresie oczekiwań rynkowych. Już w czwartek USDA opublikuje raport na temat intencji zasiewów, który powinien zapowiedzieć mniejszy (niż rok temu) areał amerykańskiej kukurydzy. Stanowi to (obok cięć produkcji w Ameryce Południowej) wsparcie dla notowań dla kukurydzy.

W ubiegłym tygodniu swoje najnowsze prognozy dla rynku zbóż i soi opublikowała Międzynarodowa Rada Zbożowa. IGC podniosła globalną produkcję i zapasy pszenicy w tym sezonie (w obu przypadkach do rekordowych wielkości), ale obniżyła dla kukurydzy i soi.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl