Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Handel Ukrainy z Unią Europejską

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak poinformował Bank BGŻ na podstawie AgraEurope, Ukraina otrzyma najprawdopodobniej...

Jak poinformował Bank BGŻ na podstawie AgraEurope, Ukraina otrzyma najprawdopodobniej możliwość eksportu produktów rolnych, w tym mięsa i jaj, w ramach kontyngentów taryfowych do państw członkowskich Unii Europejskiej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Dnia 8 kwietnia bieżącego roku, Komitet Zarządzający ds. wspólnej organizacji rynku wsparł projekt wprowadzenia tak zwanych autonomicznych środków ds. handlowych dla Ukrainy. W przypadku akceptacji projektu przez Radę Europejską do końca kwietnia, Ukraina będzie mogła sprzedawać do krajów Wspólnoty poszczególny produkty rolne, głównie wieprzowinę, wołowinę, drób i jaja, bez opłat celnych do przyjętego wolumenu kontyngentu.
 
Według AgraEurope, w przypadku mięsa wieprzowego, władze unijne planują wprowadzić dwa kontyngenty po 20 tys. ton każdy, na mięso świeże lub chłodzone i mrożone. Z kolei dla rynku drobiu przewidziano 16 tys. ton mięsa świeżego, chłodzonego lub zamrożonego i 20 tys. ton dla mrożonych tuszek. Natomiast kontyngent dla wołowiny jest znacznie mniejszy, bo wynosi zaledwie 12 tys. ton, a dla dla jaj i przetworów jajecznych – 1,5 tys. ton, a także 3 tys. ton dla jaj świeżych i ugotowanych w skorupkach. Środki te mają obowiązywać do 31 listopada 2014 roku.
 
Jak zauważają analitycy Banku BGŻ, kontyngent na produkty rolne został wprowadzony w celu przygotowania Ukrainy do integracji z rynkiem unijnym. W tej sytuacji znaczącą rolę odegra zaplanowane na początek listopada bieżącego roku wejście w życie Umowy o Wolnym Handlu z Unią Europejską, która ma na celu stopniową liberalizację w obrocie handlowym mięsem.
 
Zdaniem ekspertów, obecne wprowadzenie kontyngentów nie wpłynie znacząco na funkcjonowanie rynku. Są to bowiem małe ilości, które będą mogły być wywożone bez cła. Znaczną rolę odegra natomiast wprowadzenie Umowy o Wolnym Handlu i otwarcie rynku na produkty rolne z Ukrainy. Według analityków, w dłuższej perspektywie spowoduje to wzrost konkurencyjności. Dotyczyć ona będzie głównie rynku jaj, gdyż pozycja Ukrainy w branży drobiu i jaj systematycznie się umacnia. Ukraińcy w tym względzie korzystają z przewagi konkurencyjnej, jaką są niższe koszty zbóż i pasz. Dzięki temu już od linku lat notowana jest dynamiczna rozbudowa potencjału produkcyjnego na Ukrainie. Z danych FAO wynika, że ta tendencja utrzyma się w kolejnej dekadzie, ze średnią stopą wzrostu na poziomie 4%. W związku z tym produkcja ukształtuje się najprawdopodobniej na poziomie o 42% wyższym w relacji dziesięcioletniej i wyniesie 1,3 mln ton w 2022 roku.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Produkcja i handel drobiem
 • Produkcja i handel drobiem

  Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, w lutym 2018 r. wyprodukowały 194 tys. t mięsa drobiowego, a więc to mniej o 10% niż przed miesiącem i o 1% niż...
 • Powrót gęsiny na polskie stoły
 • Powrót gęsiny na polskie stoły

  Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w...
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl