| Autor: redakcja11

Chiny zniosą embargo na unijny materiał genetyczny

Chiny zapowiedziały zniesienie embarga na dostawy materiału genetycznego bydła i owiec pochodzącego z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Danii, wprowadzonego w 2012 r. w związku z epidemią tzw. choroby ze Schmallenbergu.

Chiny zniosą embargo na unijny materiał genetyczny

Wirus ten stwierdzono po raz pierwszy w 2011 r. w niemieckim miasteczku Schmallenberg, po czym został przeniesiony przez owady do przynajmniej 18 krajów. Jak przypomina FAMMU/FAPA, powodował on deformację płodów u bydła, owiec oraz kóz. Ze względu na zagrożenie zakażeniem wiele krajów, w tym Rosja, wprowadziło zakaz importu żywca wołowego z krajów Wspólnoty (rosyjskie embargo zniesiono pod koniec 2014 r.).

 

Wiele krajów ogłosiło zakaz sprowadzania materiału genetycznego z Unii między innymi Chiny, Argentyna, Stany Zjednoczone, Brazylia, Maroko oraz Japonia. Chińskie embargo odnosiło się do nasienia i embrionów bydła oraz owiec, wyprodukowanych po 1 czerwca 2011 r.

Decyzję Chin, znoszącą embargo, z zadowoleniem przyjął komisarz Unii ds. rolnictwa Phil Hogan, podkreślając, że oczekuje w najbliższym czasie od Pekinu podobnego ruchu w stosunku do pozostałych krajów Wspólnoty. Tagi:
źródło: