| Autor: mikolaj

Problemy z ubojem z konieczności w Lubuskiem

Dnia 9 sierpnia 2013 roku w Kalsku, podczas komisji rolnictwa Sejmiku Woj. Lubuskiego, doszło do spotkania przedstawicieli instytucji i hodowców, w tym delegatów Lubuskiej Izby Rolniczej, nt. uboju z konieczności zwierząt hodowlanych.

Problemy z ubojem z konieczności w Lubuskiem
Spotkanie zorganizował Zbigniew Kołodziej, przewodniczący komisji rolnictwa na wniosek rolników producentów bydła mięsnego oraz trzody chlewnej mających problemy w prowadzeniu hodowli w sytuacjach np. złamania nogi u zwierzęcia i konieczności uboju.

W Lubuskiem tylko trzy podmioty są uprawnione do dokonywania uboju z konieczności, jednak są problemy związane z kosztami i opłacalnością tej usługi, np. zbyt daleki dowóz, liczący nawet kilkaset kilometrów.

Czytaj także: Ubój z konieczności - sytuacja prawna i wymogi


Przedstawiciel inspektoratu weterynarii przedstawił zasady uboju  obecnie obowiązujące w świetle przepisów prawa. Przedstawiciele LIR obecni na spotkaniu – Bogusław Pietrow oraz Stanisław Myśliwiec zaproponowali dopracować obowiązujące przepisy w tym zakresie i rozwiązanie problemu poprzez istniejące możliwości wsparcia i dopłat Agencji Rynku Rolnego. W wyniku skarg i bolączek hodowców w tym zakresie zastępca dyrektora OT ARR w Gorzowie Marian Dąbrowski zobowiązał się do  pomocy z LIR wypracowania odpowiedniego wniosku do  Ministra Rolnictwa.

Zebrani uznali za dobre rozwiązanie poszukanie środków finansowych w ramach tzw. „górki mięsnej” w ARR na dopłatę do tej usługi firmom, co przyczyni się korzystniejszego uregulowania gospodarczego uboju z konieczności.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!