| Autor: redakcja1

Pryszcyca w Namibii. Pierwszy przypadek od 2009 r.

W Namibii wykryto pierwszy raz od sześciu lat siedem nowych przypadków pryszczycy u bydła – podaje FAMMU/FAPA.

Pryszcyca w Namibii. Pierwszy przypadek od 2009 r.

Pryszcyca w Namibii

Prawdopodobnie źródłem zakażenia były dzikie zwierzęta. Z kolei zakażone bydło znaleziono w północno-wschodniej części regionu Kavango, blisko granicy z Angolą na północy oraz Botswany, gdzie próbuje się monitorować epidemię pryszczycy.

Pryszczyca wywoływana przez wirusa jest bardzo zaraźliwa i dotyczy zwierząt racicowych zarówno dzikich jak i hodowlanych. Znana jest również jako zaraza racic oraz pyska. Na infekcje tą chorobą narażone jest bydło, owce, kozy, bawoły, trzoda chlewna, wielbłądy, renifery, dziki, a także dziko żyjące przeżuwacze.


Pierwszym objawem tej choroby bydła domowego jest ślinienie w trakcie spożywania pokarmu, a także tzw. mlaskanie podczas otwierania i zamykania pyska. Następnie rośnie temperatura ciała, pojawiają się dreszcze w wyniku czego dochodzi do utraty apetytu i niechęci do jedzenia. Ukazuje się obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej pyska, a także pojawiają się pęcherze m.in. na skórze szpary międzyracicznej oraz na wymieniu.


 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!