| Autor: redakcja1

Duży popyt na mięso w Afryce

Popyt na wołowinę i inne produkty mięsne w Afryce kształtuje się aktualnie na dość sporym poziomie. Jak podaje FAMMU/FAPA, wielu producentów mięsa z Afryki Południowej, czy też krajów należących do ugrupowania COMESA (Wspólny Rynek Afryki Wschodniej i Południowej), szuka możliwości rozwijania wywozu towarów mięsnych do krajów Unii Europejskiej oraz na inne rynki globalne.

Duży popyt na mięso w Afryce
Afryka zmaga się z efektami dotkliwej suszy wywołanej przez El Niño. To wywiera negatywny wpływ na poziom produkcji zwierzęcej w większości krajów afrykańskich, takich jak: RPA, Zimbabwe, Zambia, Malawi i inne, prowadząc do niedoborów mięsa, nabiału i innych produktów zwierzęcych. Daje to oczywiście szansę na wzrost produkcji tym producentom na kontynencie afrykańskim, którzy radzą sobie znacznie lepiej z suszą. Zwiększa się więc produkcja artykułów mleczarskich, wołowiny oraz drobiu w Botswanie i Zimbabwe.
 
Rozwój produkcji w tych krajach ograniczają tylko ogniska chorób zwierzęcych. zapotrzebowanie na wołowinę w Zambii oraz w regionach przyległych pozostaje wysokie. Podaż mięsa na tym rynku też jest dość duża, ale w dalszym ciągu pozostaje miejsce na zaspokojenie zwiększającego się popytu. Okazuje się, że spośród wszystkich 43 rynków afrykańskich, tylko Czad i Niger nie odnotowały w minionych latach zwyżki konsumpcji mięsa.
 
Tymczasem w latach 2004-2014 spożycie mięsa w krajach afrykańskich wzrastało średnio w tempie 4% rocznie. Kontyngent konsumpcji mięsa w krajach tego regionu zwiększył się do 22 mln ton w 2015 r.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!