| Autor: redakcja1

Szkody łowieckie wyrządzane przez zwierzęta leśne w czasie zimy

Szkody łowieckie są wyrządzane przez zwierzęta łowne. Wśród leśnych "szkodników" najczęściej wymienia się: dziki, jelenie oraz sarny. Warto jednak pamiętać, że także straty poniesione z powodu żerowania łosi i danieli podlegają szkodom łowieckim.

Szkody łowieckie wyrządzane przez zwierzęta leśne w czasie zimy
Zwierzyna leśna nie tylko niszczy pola uprawne czy szkółki leśne na wiosnę, ale wyrządza także liczne szkody w okresie zimowym. Dziś postaramy się nieco przybliżyć Wam jakie straty mogą wyrządzić zwierzęta w zimie.
 
Zazwyczaj szkody wyrządzane są na polach, które znajdują się w niedalekiej odległości od lasów, zamieszkiwanych przez dziką zwierzynę. Z kolei głównymi uprawami narażonymi na zniszczenia są ziemniaki, niektóre odmiany pszenicy, kukurydza oraz buraki cukrowe.
 
Dokarmianie zwierząt trwa tylko w okresie zimowym, a czasem i to pożywienie może się okazać niewystarczające. Dlatego też, gdy zwierzęta są głodne, ruszają na żer na pobliskie pola, gdzie przy nikłej pokrywie śnieżnej i ciepłej zimie mogą znaleźć oziminę czy rosnący na polach poplon. Głównie żywi się nią zwierzyna płowa, jak jelenie, sarny czy daniele. Natomiast dziki chętnie wybierają się na poszukiwania kukurydzy. W związku z tym, odwiedzają pola, gdzie w okresie letnim rosła ta roślina. Czasami uda im się znaleźć jeszcze jakąś kolbę czy ziarna, co stanowi dla nich nie lada przysmak. W niebezpieczeństwie znajdują się również pozostawione na polach buraki czy sianokiszonka przechowywana w specjalnych rękawach. Dlatego niezwykle ważnym jest w tym przypadku dobre zabezpieczenie zbiorów przed ewentualnym pojawieniem się dzikiej zwierzyny.
 
Warto dodać, że zwierzyna płowa prócz oziminy niszczy również młode drzewka w szkółkach leśnych poprzez obgryzanie ich kory czy młodych pędów. W tym wypadku montuje się wokół szkółki siatkę lub płot.
 
Jeśli chodzi o inne rodzaje zabezpieczeń przed zwierzętami leśnymi, to do najbardziej popularnych należy stosowanie środków odstraszających, które wylewa się w odpowiedniej odległości od upraw, ale zazwyczaj są one skuteczne przez okres dwóch tygodni. Kolejnym sposobem jest umieszczenie rożnego rodzaju armatek i innych urządzeń, które co jakiś czas wydają głośny sygnał dźwiękowy.
 
Jednakże gospodarze coraz częściej montują elektryczne pastuchy. Są to ogrodzenia przez które przepływa prąd o odpowiednim natężeniu. Jeśli zwierzę będzie miało styczność z ogrodzeniem to zostanie lekko porażone. Nie będzie to jednak dla niego niebezpieczne. Przy tym sposobie zabezpieczeń trzeba jednak dbać o stały przepływ prądu i odpowiednio je czyścić.
 
W przypadku wystąpienia strat należy zwrócić się do odpowiedniego koła łowieckiego, któremu podlega miejsce wyrządzenia szkody. Warto także pamiętać, że o odszkodowanie może ubiegać się każdy właściciel upraw, który poniósł straty w wyniku żerowanie dzikiej zwierzyny.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie wszystkie zwierzęta łowne są ujęte w ustawach dotyczących odszkodowań z racji poniesionych szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną. Do takich gatunków nalezą: dzikie gęsi, żurawie, lisy, zające, norka amerykańska, a także gatunki chronione - kruki, kormorany, wydry.
 
Pamiętajmy zatem, by w okresie zimowym dokarmiać zwierzęta leśne, co w znacznym stopniu ograniczy występowanie szkód na polach uprawnych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!