| Autor: redakcja1

Trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej

Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnia cena skupu żywca w 4. tygodniu listopada 2018 r. wyniosła 4,25 zł za kilogram, czyli o 8,3% mniej niż w porównywalnym okresie przed rokiem.

Trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej
Obniżki cen miały miejsce także w odniesieniu do wyrobów z wieprzowiny w zbycie. Według danych MRiRW cena szynki gotowanej była mniejsza o 4,9%, schabu z kością o 4,5%, a kiełbasy toruńskiej o 11,2% niż rok wcześniej.
 
Na giełdach zagranicznych ceny są ostatnio w stagnacji. W ostatnim tygodniu listopada notowania tuczników niemieckich VEZG (tzw. Duża Giełda) pozostały następny tydzień na tym samym poziomie, to jest 1,36€ za kg żywca. Cena ta jest bardzo mocnym sygnałem dla polskich ubojni oraz zakładów przetwórczych, że cena wieprzowiny w Polsce nie powinna się zwiększyć.
 
Sytuacja nieco inaczej wygląda na rynku prosiąt, gdzie cena warchlaka krajowego wyniosła 181 zł za sztukę. Cena warchlaka sprowadzanego w analizowanym okresie to 203 zł za sztukę.
 
Z rynków zagranicznych także napływają sygnały o zwyżce cen prosiąt. Cena warchlaków niemieckich wyniosła 34,5€ za sztukę, to jest o 1€ więcej w stosunku do poprzedniego tygodnia, a cena warchlaków duńskich wyniosła między 250 a 280 DKK za sztukę – jest to znaczące odbicie w porównaniu z październikiem br., kiedy ceny warchlaków duńskich oscylowały pomiędzy 210 a 235 DKK.
 
Jak wynika z ocen IERiGŻ spożycie mięsa wieprzowego w Polsce w 2018 r. ma zwiększyć się o 1,8 kg na mieszkańca, w szczególności w związku z mniejszym poziomem cen. Konsumpcja wołowiny ma być wyższa o 0,1 kg na mieszkańca, a spożycie drobiu może być większe o 0,2 kg na mieszkańca. W wyniku tego łączna konsumpcja mięsa w 2018 r. ma być wyższa o 2,5%.
 
Prognozy spożycia wieprzowiny na rynku krajowym nie zachęcają do zwiększenia produkcji. Według IERiGŻ konsumpcja wieprzowiny w 2019 r. ma zmaleć o 1 kilogram na mieszkańca, do 39 kg. spożycie mięsa wołowego ma zwiększyć się kolejny raz o 0,1 kg na mieszkańca, a konsumpcja mięsa drobiowego utrzymać trend zwyżkowy i wzrosnąć o 0,2 kg na mieszkańca do 38 kg. W wyniku tego, w 2019 r., spożycie mięsa ogółem ma zmaleć o 1 kg na mieszkańca, czyli o 1,3% wobec 2018 r.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!