| Autor: redakcja1

Mniejszy budżet na walkę z chorobami zwierzęcymi

W 2016 r. UE wyasygnuje na walkę z chorobami zwierząt w sumie 160,5 mln EUR, czyli o 10% mniejszą w odniesieniu do poziomu z 2015 r. Jak podaje FAMMU/FAPA, znaczna część środków, a więc w wysokości 63 mln EUR ze zwyżką o 2%, zostanie przeznaczona na finansowanie programów walki z gruźlicą bydła.

Mniejszy budżet na walkę z chorobami zwierzęcymi

Zwalczanie chorób zwierzęcych

Środki przeznaczone na walkę z chorobami wywoływanymi przez priony, czyli gąbczastą encefalopatią bydła (BSE) oraz trzęsawką owiec zmniejszono do 12 mln EUR. Fundusz na zwalczanie brucelozy bydła pozostawiono w granicy 10 mln EUR, a fundusze na walkę ze wścieklizną zwiększono do 26 mln EUR.
 
W 2016 roku na programy związane ze zwalczaniem tzw. choroby niebieskiego języka trafi o ponad połowę niższa pula środków, gdzie w 2015 r. było to 18,5 mln EUR, a która wyniesie 7,5 mln EUR.

Prawie 7 mln euro na walkę z ASF

Na walkę z klasycznym pomorem świń oraz afrykańskim pomorem świń, przy czym większość środków trafi do czterech krajów Unii, tj. Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii, przeznaczono odpowiednio 2,6 mln EUR oraz 6,9 mln EUR, a na zwalczanie ptasiej grypy u drobiu i dzikich ptaków 1,9 mln EUR.
 
Poza tym, Wspólnota przeznaczy 17 mln EUR, czyli mniej o 2 mln EUR na walkę z chorobami odzwierzęcymi (zoonozami), takimi jak salmonelloza u kur hodowlanych i niosek, jak i również brojlerów i indyków. Zgodnie z rozporządzeniem 652/2014 Unia będzie finansować programy zwalczania chorób zwierzęcych w wysokości 50%, z możliwością zwiększenia pokrycia kosztów do 75% lub 100% w przypadku wyjątkowych sytuacji.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!