Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Z Ukrainą o eksporcie wołowiny i wieprzowiny

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Minister rolnictwa Marek Sawicki przeprowadził dziś (22 maja 2014) rozmowę telefoniczną z...

Minister rolnictwa Marek Sawicki przeprowadził dziś (22 maja 2014) rozmowę telefoniczną z ministrem polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ukrainy Igorem Szwajką. Głównymi jej tematami były utrzymywane przez Ukrainę zakazy importu z Polski wołowiny i bydła oraz świń, wieprzowiny i produktów wieprzowych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Minister Sawicki, zwracając uwagę na to, że rozmowy dwustronne w sprawie wołowiny prowadzone są już od wielu lat, wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie zakończą się one decyzją Ukrainy o wznowieniu możliwości importu w tym zakresie. Zdaniem Ministra Sawickiego utrzymywanie zakazu jest nieuzasadnione, zwłaszcza że Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt uznaje Polskę za kraj o kontrolowanym ryzyku wystąpienia tej choroby.

W odniesieniu do kwestii afrykańskiego pomoru świń (ASF), minister Sawicki zapewnił ukraińskiego ministra, że Polska podjęła wszelkie działania bioasekuracyjne, zgodne z prawem UE i przepisami międzynarodowymi. Poinformował, że poza przypadkami ASF, wykrytymi w Polsce, w lutym br. u dwóch padłych dzików, nie zaobserwowano nowych zachorowań. Należy, więc stwierdzić, że wirus ten nie migruje.

- Polską wieprzowinę importują nadal np. takie kraje, jak Wietnam, Stany Zjednoczone, czy Hong Kong – poinformował minister Sawicki i wyraził nadzieję, że wkrótce, znosząc zakaz importu, dołączy do nich także Ukraina.

Minister Szwajka zapewnił, że strona ukraińska nie będzie stawiała żadnych nieuzasadnionych przeszkód w tym zakresie.

Ustalono, że podczas spotkania przedstawicieli służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy podczas 82. Sesji Generalnej Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w Paryżu zostaną omówione wszystkie kwestie weterynaryjne dotyczące eksportu na Ukrainę. Minister Sawicki zaproponował również, aby po tych rozmowach, ukraińscy inspektorzy przyjechali do Polski, celem zapoznania się z działaniami podejmowanymi przez polskie służby weterynaryjne w kierunku ASF.

Podczas Targów „Agro” w Kijowie, 4 czerwca br., planowane jest spotkania szefów resortów rolnictwa Polski i Ukrainy. Zostanie na nim wypracowane wspólne stanowisko dotyczące współpracy w obszarze rolnictwa.

Dla strony ukraińskiej, ważną kwestią w dwustronnych stosunkach z Polską są działania, mające na celu zwalczanie wścieklizny w strefie buforowej na terytorium Ukrainy. Polski minister zapewnił, że kolejna umowa w tej sprawie zostanie niedługo podpisana pomiędzy Polską i Ukrainą.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl