Umowy na dostarczanie produktów rolnych. Pytania i odpowiedzi

Agencja Rynku Rolnego przygotowała zestaw najistotniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących umów na dostarczanie produktów rolnych.

Umowy na dostarczanie produktów rolnych. Pytania i odpowiedzi
4. Czy obowiązek zawierania umów jest ograniczony jakąś kwotą lub ilością, tzn. poniżej którego nie ma obowiązku zawierania umów?

Obowiązek zawierania umowy nie dotyczy sprzedaży bezpośredniej, czyli dostawy małych ilości produktów rolnych dokonywanych przez producenta tych produktów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego.

5. Czy obowiązek zawierania umów dotyczy tylko sprzedaży czasowej? Czy umowy muszą być zawierane również w przypadku jednorazowej sprzedaży (np. rolnik zgłasza, że ma do sprzedaży 3 świnki)?

Obowiązek zawarcia umowy dotyczy każdego dostarczenia produktów rolnych należących do sektorów, o których mowa w art. 1 ust. 2 rozporządzenia  PEIR nr 1308/2013. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy umowa zawierana jest na dłuższy okres, czy też dotyczy jednorazowego dostarczenia produktów.

6. Czy jeżeli w umowie będzie brakowało jakiegoś jednego elementu to też nakładana będzie kara?

W zależności od tego jakich produktów rolnych umowa dotyczy musi zawierać co najmniej elementy wskazane odpowiednio w art. 125 lub 127;  art. 148 ust. 2 albo art. 168 ust. 4 i 6 rozporządzenia 1308/2013. Brak któregokolwiek z elementów wymienionych w ww. art. skutkować będzie wszczęciem postępowania w sprawie wymierzenia kary pieniężnej.


7. Co znaczy, że umowa jest wadliwa?

Poprzez wadliwość umowy należy rozumieć  brak w umowie któregokolwiek z elementów, o których mowa odpowiednio:
  • w art. 125 lub 127 rozporządzenia  1308/2013 w przypadku rynku cukru;
  • w art. 148 ust. 2 rozporządzenia  1308/2013 w przypadku rynku mleka i przetworów mlecznych;
  • art. 168 ust. 4 i 6 w przypadku pozostałych rynków o których mowa w art. 1 ust 2 rozporządzenia 1308/2013 innych niż rynek mleka i przetworów mlecznych oraz rynek cukru.

8. Na kim ciąży obowiązek zawarcia pisemnej umowy - na nabywcy czy dostawcy?

Obowiązek zawarcia pisemnej umowy dotyczy zarówno nabywcy jak i dostawcy produktów rolnych. Jednakże kara pieniężna za brak pisemnej umowy lub za posiadanie umowy niespełniającej warunków określonych odpowiednio w art. 125 lub 127, art. 148 ust. 2, art. 168 ust. 4 i 6 zostanie nałożona na NABYWCĘ.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: