| Autor: redakcja1

Eksport przetworów mleczarskich z UE (styczeń 2015)

Początek 2015 roku przyniósł dynamiczny wzrost unijnego eksportu części przetworów w proszku oraz oleju maślanego – podaje Bank BGŻ.

Eksport przetworów mleczarskich z UE (styczeń 2015)

Eksport przetworów mleczarskich z UE

Jak wynika ze wstępnych danych Eurostatu w styczniu 2015 roku kraje UE-28 wysłały poza unijne granice 62,4 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku, czyli o 24% więcej niż w tym samym miesiącu minionego roku. Największym rynkiem zbytu była Algieria, z 17-procentowym udziałem w unijnym eksporcie. Sprzedaż w tym kierunku była o 22% większa w relacji rocznej. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że Polska w tym samym okresie dostarczyła o 89% mniej OMP do Algierii niż w styczniu 2014 roku.

 

Na drugim miejscu wśród unijnym odbiorców OMP pojawił się Egipt, gdzie w styczniu tego roku sprzedano o 110% więcej produktu w relacji rocznej, a zatem łącznie 7,2 tys. t. Natomiast Chiny, będące ubiegłorocznym lider jeśli chodzi o zakupy odtłuszczonego mleka w proszku z UE, spadły na 7 pozycję.

 

W omawianym okresie istotnie zwiększył się również wywóz oleju maślanego o 28% w skali roku oraz serwatki w proszku o 8%. Z drugiej strony zanotowano zniżkę sprzedaży zagranicznej serów i pełnego mleka w proszku.

 

Mniejszy wywóz serów z UE-28 – w styczniu o 15% w relacji rocznej, tj. w sumie 50,5 tys. t, to przede wszystkim wynik embarga wprowadzonego przez Rosję. W związku z tym zwiększono głównie dostawy do Stanów Zjednoczonych o 13% do 9,2 tys. t – oraz Japonii o 63% do 4,7 tys. t.

 

Natomiast w stosunku do pełnego mleka w proszku o spadku wolumenu wysyłki ogółem o 9% do 30,7 tys. t zadecydował niższy popyt ze strony Algierii o 20% do 2,8 tys. t oraz Nigerii o 8% do 2,9 tys. t. Największym importerem PMP w tej sytuacji stał się Oman z 18-procentowym wzrostem dostaw z UE-28.

 

Eksport masła w Unii utrzymał się na poziomie podobnym do zeszłorocznego 10,2 tys. t, tj. o 1% mniej niż w tym samym okresie 2014 roku. Miejsce Rosji zajęła Arabia Saudyjska, Uzbekistan i Egipt.

Zdaniem analityków Banku BGŻ w prognozie długookresowej można spodziewać się zwiększenia znaczenia Unii Europejskiej jako światowego eksportera. Po stronie produktowej największe perspektywy wzrostu rysują się przed mlekiem w proszku ale również przed serem.

 

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!