Światowe ceny przetworów mlecznych wzrosły najmocniej od 4 lat

W zeszłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 163,4 punktu, wzrastając w skali miesięcznej najbardziej dynamicznie od czterech lat. Jak zauważa FAMMU/FAPA, była to już piąta z rzędu miesięczna zwyżka po serii zniżek, które notowane były od marca 2014 roku, ale z niewielkim odbiciem we wrześniu i październiku 2015 r., do stycznia 2015 r.

Światowe ceny przetworów mlecznych wzrosły najmocniej od 4 lat
Indeks cen olejów roślinnych
0,8% spadek cen olejów roślinnych, nastąpiła głównie na skutek mniejszych cen oleju palmowego. Nastąpiło to w związku ze słabszym niż się spodziewano zapotrzebowaniem importowym głównie z Chin, Indii i UE w połączeniu ze wzrostem podaży wywozowej z Malezji i Indonezji. Perspektywy wysokich dostaw olejów słonecznikowego i rzepakowego także oddziaływały na obniżkę indeksu. Zwyżkowały z kolei ceny oleju sojowego. Przede wszystkim w wyniku niższej podaży wysyłkowej w Ameryce Południowej i mniej korzystnych niż wcześniej się spodziewano perspektyw produkcyjnych w sezonie 2016/2017.

Indeks cen zbóż

Indeks cen zbóż zwiększył się o 2,9% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. W dalszym ciągu był niższy niż przed rokiem o 3,9%. Najbardziej zwyżkowały ceny kukurydzy, m.in. na skutek słabego kursu amerykańskiego dolara oraz ograniczonych dostaw z Brazylii. Ceny pszenicy rosły w pierwszej połowie miesiąca, zanim przedstawiono informacje o rekordowych plonach w USA i wyższych niż się spodziewano zbiorach w regionie Morza Czarnego. Światowe ceny ryżu z kolei zmieniły się minimalnie w porównaniu do ich poziomu z maja. Wpływ na to miały ograniczone dostawy importowe w połączeniu z nie wygórowanym popytem.

Indeks cen mięs

Indeks cen mięs był w czerwcu na poziomie o 2,4% większym niż w maju. Już trzeci miesiąc z rzędu wzrastały ceny wszystkich kategorii mięsa objęte indeksem. Najbardziej dynamicznie rosły ceny wieprzowiny i mięsa owczego. Mniejsze zwyżki odnotowano na rynku wołowiny i drobiu. W Unii Europejskiej mniejsza ilość trzody przeznaczonej do uboju i niższa waga wykorzystywanych do produkcji zwierząt spowodowały znaczący spadek podaży i wzrost cen wywozowych. Podobnie zmniejszone dostawy eksportowe wpłynęły na wzrosty cen wołowiny i mięsa owczego z Oceanii. Ceny drobiu rosną z kolei umiarkowanie ale stabilnie o 10% od stycznia 2016 r.. Szczególnie wyraźnie zwiększyła się sprzedaż drobiu z Brazylii przede wszystkim do Japonii i Arabii Saudyjskiej.


Tagi:
źródło: