| Autor: redakcja1

W 2015 r. produkcja wieprzowiny w UE zwiększy się o 2,7% do 23,4 mln ton

Jak wynika z „Krótkoterminowej prognozy produkcji upraw polowych, mięsa i mleka w UE” z października br., w 2015 r. produkcja brutto wieprzowiny w UE zwiększy się o 2,7% w stosunku do 2014 r. do 23,4 mln ton, a w 2016 r. już tylko o 0,5% do 23,6 mln ton - podaje FAMMU/FAPA.

W 2015 r. produkcja wieprzowiny w UE zwiększy się o 2,7% do 23,4 mln ton

W 2016 r. produkcja wieprzowiny zwiększy się o 0,5%

W wyniku tych oznak spowolnienia dynamiki wzrostu produkcji, oczekiwać, że w całym 2015 r. produkcja wieprzowiny w UE może zwiększyć się o 2,7%, a w 2016 r. już tylko o 0,5%. W 2014 r. unijna wysyłka wieprzowiny zmalała o 13% w ujęciu roku do 1,9 mln ton, przede wszystkim ze względu na rosyjski zakaz przywozu. W 2015 r. eksperci Komisji szacują odbudowę eksportu o 8% do ponad 2 mln ton. Sprzyjają temu większa produkcja, wzrost konkurencyjności unijnego mięsa poprzez niskie ceny, słabszy euro w odniesieniu do dolara amerykańskiego, wysoki popyt ze strony krajów azjatyckich, a także spodziewana mniejsza podaż w Brazylii. W pierwszym półroczu br. unijny wywóz wieprzowiny zwiększył się o 15%, największa dynamika zwyżki miała miejsce w dostawach do Chin o 52%, Korei Płd. o 25% Australii o 31%, Filipiny, Gruzji i krajów bałkańskich.

 
Jak wskazuje FAMMU/FAPA, znaczny wzrost eksportu na rynek chiński wynika z redukcji pogłowia trzody chlewnej w Chinach oraz konkurencyjności unijnego mięsa. W sprzedaży do Chin przeważały podroby wieprzowe. Chiny zakupiły w tym czasie 64% unijnego eksportu tych produktów. W wywozie na rynek japoński i koreański dominowało mięso mrożone. Wysoki wzrost wysyłki wieprzowiny do Korei Płd. został spowodowany zmniejszeniem krajowej produkcji z uwagi na epidemię pryszczycy.
 
Mniejszy eksport do Japonii oznacza odbudowę tamtejszej produkcji po zeszłorocznej epidemii pryszczycy oraz wzrostu udziału USA w japońskim imporcie. W 2016 r. Komisja prognozuje dalsze zwiększenie się wysyłki wieprzowiny z UE, jednak tempo wzrostu będzie już niższe  i wyniesie 3%, ze względu na wzrost konkurencyjności i podaży mięsa ze strony USA i Brazylii.
 
Dostawy do Rosji prawdopodobnie nie zostaną odbudowane, nawet po ewentualnym zniesieniu embarga politycznego i sanitarnego. Rosja systematycznie zwiększa bowiem rodzimą produkcję, uniezależniając się od przywozu.



Tagi:
źródło: