| Autor: mikolaj

WIR: Potrzebna pilna interwencja na rynku wieprzowiny

Stanowisko Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sprawie konieczności podjęcia interwencji na rynku wieprzowiny.

WIR: Potrzebna pilna interwencja na rynku wieprzowiny

Ponadto Wielkopolska Izba Rolnicza wnioskuje o uruchomienie nadzwyczajnych środków wsparcia w sytuacji wystąpienia zakłóceń na rynku, wywołanych rozprzestrzenianiem się chorób zwierzęcych. Decyzje o uruchomieniu poszczególnych instrumentów wsparcia podejmuje Komisja Europejska, po zasięgnięciu opinii Komitetu Zarządzającego ds. Wieprzowiny, w którego posiedzeniach biorą udział przedstawiciele Komisji i krajów członkowskich.


Z uwagi na objęcie rynku wieprzowiny regulacjami wspólnotowymi, Polska, podobnie jak i inne kraje członkowskie UE, nie ma możliwości samodzielnego podejmowania działań interwencyjnych na rynku wieprzowiny. W związku z powyższym - apelujemy o uruchomienie na forum Unii Europejskiej wszystkich dostępnych działań interwencyjnych na rynku wieprzowiny w celu stabilizacji tego sektora. Informacje o trudnej sytuacji na polskim rynku trzody chlewnej i wnioskowane instrumenty wsparcia winny być na bieżąco monitorowane i przedstawiane Komitetowi Zarządzającemu ds. Wieprzowiny w Brukseli. Liczymy w tym względzie również na zaangażowanie i pomoc polskich europarlamentarzystów - czytamy w stanowisku WIR.

Również na szczeblu krajowym powinny pilnie zostać podjęte działania międzyresortowe mające na celu uruchomienie przez Agencję Rezerw Materiałowych (ARM) zakupu półtusz wieprzowych, które będą stanowić rezerwę państwową gospodarczą. Produkcji zwierzęcej nie da się zatrzymać z dnia na dzień, gdyż jest to produkcja w toku. Nadwyżka wieprzowiny powinna zostać obecnie zagospodarowana, by w ten sposób zniwelować ewidentne straty hodowców.

W opinii Piotra Walkowskiego należałoby również wprowadzić zwiększony odstrzał dzików w pasie strefy przygranicznej, co znacznie usprawniłoby prowadzony monitoring. Redukcję stada dzików wprowadziła już strona białoruska, a rozważają ją także służby niemieckie.

Ponadto apelujemy do Rządu RP i Parlamentarzystów, aby wsparli Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w działaniach na szczeblu europejskim i krajowym. Powinno w tej sprawie dojść do wspólnego spotkania wszystkich ministrów rolnictwa krajów członkowskich UE pod przewodnictwem komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej Daciana Ciolosa.

Decyzje powinny zapadać kolegialnie, a pomocą winna służyć także polska i unijna dyplomacja, gdyż sprawa jest poważna, a skutki kryzysu na rynku wieprzowiny mogą być długotrwałe i trudne do oszacowania ze względów ekonomicznych i społecznych.



Tagi:
źródło: