Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja1

Plany i pierwsze decyzje nowego kierownictwa Lasów Państwowych

W listopadzie odbyła się pierwsza narada nowego dyrektora generalnego dr Konrada Tomaszewskiego z szefami regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz zakładów o zasięgu krajowym.

Plany i pierwsze decyzje nowego kierownictwa Lasów Państwowych
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Środowiska: podsekretarze stanu Andrzej Szweda-Lewandowski i Andrzej Konieczny, nowi zastępcy dyrektora generalnego Andrzej Borowski (ds. gospodarki leśnej), Krzysztof Janeczko (ds. ekonomicznych) i prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (ds. strategii, organizacji i rozwoju), naczelnicy wydziałów Dyrekcji Generalnej, przedstawiciele organizacji związkowych działających w Lasach Państwowych (LP).
 
Wiceminister i Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski przedstawił zebranym plany resortu, podkreślając przede wszystkim konieczność ujednolicenia i uproszczenia prawa, m.in. w sferze ochrony środowiska, ochrony przyrody, oraz  pilną potrzebę nowelizacji prawa łowieckiego, by zapewnić jego zgodność z przepisami konstytucyjnymi.  – Liczymy w tych planach legislacyjnych na pomoc, konsultacje i pomysły ze strony LP – mówił Szweda-Lewandowski.
 
Wiceminister Andrzej Konieczny zapowiedział z kolei sporządzenie raportu o sytuacji w trzech białowieskich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku, przedstawiającego całą historię podejmowanych w odniesieniu do tego obszaru decyzji lub ich braku, a także szacunki strat Skarbu Państwa, jakie wynikają z zamarcia około sześciuset tysięcy metrów sześciennych świerczyn w Puszczy Białowieskiej.
 
Zasadniczą częścią narady było wystąpienie programowe dyrektora generalnego Konrada Tomaszewskiego, który zaprezentował program działań na rzecz rozwoju Lasów Państwowych. – Jest to swego rodzaju expose, bowiem przyszedłem do DGLP z gotową wizją. Jej urzeczywistnienie pozwoli przenieść LP na wyższy poziom, uczynić z nich sprawne narzędzie bezpieczeństwa ekologicznego kraju i pobudzania rozwoju terenów niezurbanizowanych – zapowiedział dyrektor generalny.
 
Konrad Tomaszewski przedstawił analizę warunków organizacyjnych, prawnych czy gospodarczych, w jakich działają LP. Wskazał na różne bariery utrudniające realizację działań rozwojowych, takie jak niespójne przepisy prawa powszechnego lub niedostatecznie jasny i uporządkowany system ewidencji i rachunkowości w LP.

Omówił też pokrótce, wybrane spośród ponad 30, koncepcje rozwojowe, m.in. leśnych gospodarstw węglowych czy wartościowania nieruchomości leśnych. – To są gotowe projekty rozwojowe dla LP. Natomiast w tych dziedzinach, gdzie zmiany zależą nie tylko od nas, ale i ustawodawcy, liczymy, że będziemy mogli przedstawić ministrowi środowiska swoje uwagi w tym zakresie – wyjaśnił dyrektor generalny.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: