Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja12

PORADNIK "CZYSTE CIEPŁO W MOIM DOMU ZE SPALANIA PALIW STAŁYCH"

Sektor bytowo-komunalny jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Właśnie dlatego Ministerstwo Środowiska przygotowało poradnik dla obywateli nt. właściwego użytkowania domowych urządzeń grzewczych.

PORADNIK

W trosce o jakość powietrza

Poradnik "Czyste ciepło w moim domu ze spalania paliw stałych" zawiera praktyczne wskazówki oraz konkretne porady dotyczące odpowiedniego użytkowania domowych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, głównie węgiel kamienny i drewno. Poradnik zwraca także uwagę na konieczność zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło poprzez termomodernizację oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Materiały te zostały zaprezentowane podczas panelu dotyczącego jakości powietrza w ramach Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM. 

- Poradnik ten wpisuje się w działania Ministerstwa Środowiska mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie nt. konieczności poprawy jakości powietrza – podkreślił wiceminister Paweł Sałek.

Nie tylko edukacja

Oprócz działań edukacyjnych Ministerstwo Środowiska wraz z innymi resortami podejmuje także kroki na polu legislacyjnym wynikające z Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Wiceminister Sałek, przewodniczący Komitetu Sterującego ds. KPOP, zwracał wielokrotnie uwagę, że w celu poprawy stanu jakości powietrza w Polsce, konieczne jest pilne podjęcie szerokiego zakresu działań zarówno na poziomie krajowym, wojewódzkim jak i lokalnym.
 
- Problematyka jakości powietrza i związane z nią działania naprawcze są zadaniami dotyczącymi wielu resortów, dlatego ich realizacja na poziomie krajowym wymaga współpracy i uzgodnień międzyresortowych – dodał wiceminister.
Efektem podjętych do tej pory działań są m.in.
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów ws. wymagań dla kotłów na paliwo stałe (obowiązuje od 1 października 2017 r., zostało wydane w celu dopuszczenia na rynek bytowo-komunalny w Polsce jedynie najlepszych kotłów, spełniających najwyższe standardy emisyjne);
     
  • Rozporządzenia ws. norm jakościowych dla paliw stałych (w resorcie energii dobiegają końca prace nad ukończeniem regulacji, które mają na celu m.in. wyeliminowanie z procesów spalania w sektorze bytowo-komunalnym paliw stałych złej jakości).

10 mld zł na poprawę jakości powietrza

Na działania poprawiające jakość powietrza resort środowiska przeznacza także środki finansowe. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyda na ten cel, w okresie do 2020 roku, 10 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych w miastach.
 
Ministerstwo Środowiska liczy, że wszystkie te działania przyczynią się do znaczącej poprawy jakości powietrza w Polsce oraz zwiększą ochronę zdrowia i środowiska.


Tagi:
źródło: