| Autor: mikolaj

GUS: Zbiory zbóż w Polsce wyniosły 27,8 mln ton

Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego tegoroczne zbiory zbóż ogółem wyniosły 27,8 mln ton, tj. około 13% mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oszacowano na 24,5 mln ton, a zatem o około 10% mniej od uzyskanej w 2014 r.

GUS: Zbiory zbóż w Polsce wyniosły 27,8 mln ton

Powierzchnia upraw zbóż na poziomie 7,4 mln ha

Na podstawie wstępnych wyników czerwcowego badania rolniczego szacuje się, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2015 r. wyniosła około 7,4 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - około 6,7 mln ha, z tego:
- pszenicy około 2,4 mln ha,
- żyta około 0,7 mln ha,
- jęczmienia ponad 0,8 mln ha,
- owsa około 0,5 mln ha,
- pszenżyta około 1,5 mln ha,
- mieszanek zbożowych około 0,8 mln ha.

W strukturze zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zwiększył się udział powierzchni zbóż intensywnych i wyniósł ok. 70,8%, a zmniejszył się udział powierzchni zbóż ekstensywnych do 29,2%. W porównaniu do powierzchni z roku ubiegłego udział powierzchni zbóż intensywnych zwiększył się o 4,3 pkt. procentowego i o tyle samo zmniejszył się udział zasiewów zbóż ekstensywnych.

W strukturze zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi, udział poszczególnych gatunków, zarówno jarych, jak i ozimych, pozostał na poziomie niezmienionym w porównaniu do roku ubiegłego.

Plony i zbiory zbóż w 2015 r.

Szacuje się, że plony zbóż ogółem wyniosą ok. 37,4 dt/ha, tj. o 5,3 dt/ha (o 12,4%) mniej w porównaniu do ubiegłorocznych, natomiast plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 36,8 dt/ha, tj. w porównaniu do ubiegłorocznych mniej o 4,0 dt/ha (o 9,8%).

Zbiory zbóż ogółem ocenia się na ok. 27,8 mln t, tj. o 4,2 mln t (o 13,1%) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 24,5 mln t, tj. o 2,8 mln t (o 10,4%) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!