Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Przedwynikowa ocena zbiorów i plonów zbóż

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według rzeczoznawców jakość ziarna zbóż z tegorocznych zbiorów jest gorsza od...

Według rzeczoznawców jakość ziarna zbóż z tegorocznych zbiorów jest gorsza od zeszłorocznych. Sierpniowe opady deszczu wydłużały czas przeprowadzania zbiorów zbóż, prowadząc do zwiększenia wilgotności, a nawet porastania ziarna. Ziarno z tegorocznych zbiorów miało na ogół gorsze parametry biochemiczne.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbiory zbóż rozpoczęto w trzeciej dekadzie lipca, a powszechnie przeprowadzano w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Notowane w sierpniu opady deszczu uniemożliwiały sprawne przeprowadzanie tych prac. Największe opóźnienia i utrudnienia dotyczyły głównie województw północno-zachodniej i północnej części kraju, gdzie częste opady deszczu długo nie pozwalały na prowadzenie żniw. Do końca sierpnia na obszarze prawie całego kraju prace żniwne zakończono, chociaż z informacji otrzymanych od terenowych rzeczoznawców GUS wynika, że lokalnie zboża zbierano jeszcze na początku września. Na północy kraju, plantacje zbóż znajdujące się na podmokłych polach mogą pozostać niezebrane.
 
Na podstawie wstępnych wyników reprezentacyjnego badania czerwcowego przeprowadzonego w czerwcu i lipcu 2017 r. w gospodarstwach rolnych oraz szacunków ocenia się, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2017 r. wyniosła 7,6 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - 7,0 mln ha, z tego:
  • pszenicy - 2,4 mln ha,
  • żyta - 0,9 mln ha,
  • jęczmienia - 1,0 mln ha,
  • owsa - 0,5 mln ha,
  • pszenżyta - 1,3 mln ha,
  • mieszanek zbożowych - 1,0 mln ha.
Przewiduje się, że plony zbóż łącznie wyniosą 41,8 dt/ha, tj. o 1,5 dt/ha - 4% więcej w porównaniu do ubiegłorocznych, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 39,8 dt/ha, czyli w porównaniu do ubiegłorocznych to zwyżka o 2,0 dt/ha - 5%.
 
Zbiory zbóż ogółem ocenia się na 32,0 mln t, a więc o 2,1 mln t - 7% więcej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.
 
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 27,9 mln t, a zatem o 2,6 mln t to wzrost o 10% w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl