Pogorszenie koniunktury w rolnictwie w lutym 2016 r.

W lutym 2016 r. rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej pogorszyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem, choć były nieco lepsze niż przed rokiem o tej porze - podaje Jadwiga Seremak-Bulge w marcowym wydaniu Rynku Rolnego.

Pogorszenie koniunktury w rolnictwie w lutym 2016 r.

Koniunktura w rolnictwie

Syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie (SWKR) zmniejszył się o 0,7 pkt. proc. Do najniższego poziomu w ostatnich 6 miesiącach wynoszącego 99,6 punktu. Był on jednak o 0,3 pkt. proc. większy niż w lutym 2015 r. Zadecydował o tym wyłącznie zmniejszenie się wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu, przy większym o 0,1 pkt. proc. wyrównanym wskaźniku nożyc cen.
 
O pogorszeniu wyrównanego wskaźnika potencjalnego zapotrzebowania o 0,4 pkt. proc. zadecydował głównie sezonowy spadek wyrównanego indeksu produkcji przemysłu spożywczego o 1,9 pkt. proc. do 98,7 punktu, a także pogorszenie wyrównanego indeksu obrotów handlowych produktami rolno-spożywczymi z zagranicą na przełomie roku 2015 i  2016.
 
Sytuację łagodziło nieznaczne stosunkowo zmniejszenie się cen detalicznych żywności pod koniec roku poprzedniego oraz poprawa indeksu wynagrodzeń i cen detalicznych żywności pod wpływem grudniowego wzrostu wynagrodzeń, który w ostatnim miesiącu roku jest zdecydowanie  większy niż w pozostałych. Nie zdołały one jednak w pełni zniwelować pogorszenia wyrównanego indeksu produkcji przemysłu spożywczego oraz wyrównanego indeksu obrotów handlowych artykułami rolno-spożywczymi z zagranicą.
 
Jak podaje Seremak-Bulge, wyrównany wskaźnik nożyc cen wzrósł o 0,1 pkt. proc. do 99,6 punktu. Był on jednak o 0,9 pkt. proc. większy od bardzo niskiego poziomu zeszłorocznego wynoszącego 98,7 punktu. W omawianym miesiącu wyrównany wskaźnik zmian cen skupu utrzymał się na poziomie poprzedniego miesiąca wynoszącego 99,3 punktu, mimo nieznacznej przewagi obniżki cen nad ich podwyżkami w styczniu 2016 r.
 
Styczniowe wzrosty cen trzody chlewnej, większości zbóż i ziemniaków nie zdołały skompensować spadków cen mleka, drobiu, bydła oraz pszenicy. Nie zmienił się również wyrównany wskaźnik cen środków produkcji wynoszący 99,8 punktu, mimo że w styczniu obecny wskaźnik zmian cen detalicznych środków produkcji zmniejszył się o 0,2 pkt. proc. do 99,5 punktu.


Czytaj dalej na następej stronie...Tagi:
źródło: