| Autor: redakcja6

KRIR: Rolnicy zapłacą za przekroczenia kwot indywidualnych w ostatnim roku kwotowym

Resort rolnictwa mając na uwadze trudną sytuację producentów mleka i odnosząc się do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych poinformował, że będą kontynuowane działania ukierunkowane na zmniejszenie opłat z tytułu przekroczenia kwot mlecznych w ostatnim roku kwotowym.

KRIR: Rolnicy zapłacą za przekroczenia kwot indywidualnych w ostatnim roku kwotowym

Sytuacja na rynku mleka w Polsce

Według danych Agencji Rynku Rolnego (zamieszczonych na stronie internetowej ARR) w miesiącach kwiecień - listopad 2014 r. do podmiotów skupujących dostarczono ok. 7,15 mld kg mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu (według danych zaczytanych do systemu informatycznego ARR na dzień 31 grudnia 2014 r.). Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 8 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł 72,92%, a szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 72,17%. W okresie kwiecień - listopad 2014 r. ilość skupionego mleka ukształtowała się na poziomie wyższym o 6,57% niż w tym samym okresie roku kwotowego 2013/2014. W listopadzie 2014 r. do podmiotów skupujących dostarczono 811,9 mln kg mleka, tj. o 5,1 % więcej niż przed rokiem. ARR prognozuje, że w sytuacji, gdy dynamika skupu mleka utrzyma się na dotychczasowym poziomie, wysokość przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw może wynieść ponad 8%, co skutkować będzie koniecznością uiszczenia opłaty wyrównawczej w wysokości znacząco wyższej niż opłata należna za rok kwotowy 201312014. Ponadto na stronie internetowej ARR poinformowała również, że przy założeniu, iż krajowa kwota dostaw zostanie przekroczona o:
  • ok. 4 % - opłata jednostkowa może wynieść ok. 50-60 groszy za kilogram przekroczenia,
  • ok. 6 % - opłata jednostkowa może wynieść ok. 60-70 groszy za kilogram przekroczenia,
  • ok. 8 % - opłata jednostkowa może wynieść ok. 70-80 groszy za kilogram przekroczenia.
Monitoring skupu mleka, jak również informacja o wielkości prognozowanego przekroczenia kwoty krajowej dostaw w ostatnim roku kwotowym, jest na bieżąca zamieszczana na stronie internetowej ARR.
 
Reasumując producenci mleka będą zobowiązani do zapłaty opłat z tytułu przekroczenia kwot indywidualnych w ostatnim roku kwotowym. Wydaje się, że szansę na realizacje ma postulat dotyczący rozłożenia na raty bez odsetek opłat z tytułu przekroczenia kwot mlecznych w ostatnim roku kwotowym.
 
Ponadto, w dniu 17 grudnia 2014 r. Sejm RP uchwalił - w oparciu o przedłożenie poselskie - ustawę o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych przewidującą:
1) wprowadzenie zmiany zasad zbycia i oddania w używanie kwot indywidualnych w przypadku otrzymania przez producenta kwoty indywidualnej z krajowej rezerwy przed upływem dwóch lat od dnia wydania decyzji w sprawie przyznania kwoty indywidualnej z krajowej rezerwy,
2) uchylenie przepisu na podstawie którego 5% kwoty stanowiącej przedmiot umowy zbycia, przechodzi do krajowej rezerwy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraziło poparcie wobec projektu ww. ustawy, przede wszystkim w kontekście prognozowanych wysokich opłat za przekroczenie kwot w ostatnim roku kwotowym, jak również dekoniunktury na rynku mleka, pogłębionej wprowadzeniem przez Federację Rosyjską z początkiem sierpnia 2014 r. embarga na szereg produktów rolno-spożywczych, w tym przetworów mlecznych.


Tagi:
źródło: