| Autor: redakcja1

Analiza rynku warzyw i owoców (Q3 2013 r.)

Zmiany cen jabłek deserowych w drugiej połowie 2013 r, przebiegały w sposób zróżnicowany w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem w zależności od kanału ich dystrybucji – podaje Bank BGŻ.

Analiza rynku warzyw i owoców (Q3 2013 r.)
Przy oczekiwanym spadku podaży koncentratu w Polsce, negatywnie na kształtowanie się cen polskiego koncentratu mogło wpływać zapotrzebowanie na tańsze koncentraty z innych krajów m.in. Ukrainy, która może hamować wzrosty także w następnych miesiącach.
 
W trzecim kwartale ubiegłego roku podobnie jak również w pierwszej połowie czwartego, ceny większości warzyw polskich były większe w odniesieniu do minionego roku. Wynikało to głownie ze spadku ich podaży na rynku krajowym, który GUS oszacował na 5,9% do poziomu 4,3 mln. t. Ponadto w znacznym stopniu na kształtowanie się cen miała i nadal ma sytuacja podażowa na pozostałych rynkach europejskich. Przy czym przykładem może być cebula, której spadek produkcji w krajach UE-27 AMI oszacowało na 6% wobec 2012 roku.
 
W Polce na rynkach hurtowych ceny tego warzywa w listopadzie 2013 roku były od kilkudziesięciu do nawet 150% większe niż przed rokiem, w Niemczech roczne zwyżki były w granicach 50%. Istotne wzrosty cenowe w Polsce odnotowano w także w przypadku kapusty białej - o 29% do 0,67 zł/kg, buraków ćwikłowych - 66% oraz kalafiorów - 55%.
 
Poza tym mniej warzyw wyprodukuje się również na Ukrainie, gdzie łączne zbiory w 2013 roku mogą wynieść 9,3 mln t w stosunku do 10 mln t w roku poprzednim (za fresh-plaza.com). W związku z tym, należy oczekiwać wzrostu ich cen. Ponadto analizując 2013 rok, rekordowo niskie będą zbiory ziemniaków, które GUS oszacował na 5,7 mln ton, co byłoby wielkością o 36,5% mniejszą niż przed rokiem a także najniższą w okresie ostatnich 50 lat. Wpłynęło to istotnie na wyższe ceny na rynku krajowym.
 
W skupie do konsumpcji bezpośredniej przeciętnie w listopadzie za ziemniaki płacono 0,87 zł/kg, a więc o 220% więcej niż rok wcześniej. Znaczny wzrost cen notowano w Niemczech, bo o 30%. Drogie, pomimo spadków, pozostawały także ziemniaki we Francji czy Wielkiej Brytanii.
 
Analizując zatem wszystkie te czynniki należy się spodziewać, że ceny wielu gatunków warzyw takich jak cebula, kapusta biała oraz ziemniaków mogą utrzymywać się na wyższym poziomie w całym sezonie 2013/2014.
 
Wyższe ceny w skupie do przetwórstwa mogą negatywnie oddziaływać na przedsiębiorstwa sektora przetwórczego. Z drugiej strony ceny przetworów warzywnych również zwiększyły się i także mogą być stosunkowo wysokie. Jak wynika z danych FoodNews, cena mrożonej cebuli z Polski w listopadzie 2013 r wyniosła przeciętnie 0,45 euro/kg i była o 25% większa niż rok wcześniej. Wzrosty cen obserwowano także w odniesieniu do cen mrożonych kalafiorów czy groszku – zaznacza Bank BGŻ.
 


Tagi:
źródło: