| Autor: redakcja1

19 państw "za" zakazem upraw GMO

Do dnia 3 października br. tj. terminu jaki wyznaczyła Komisja jako końcowy, 19 państw członkowskich zadeklarowało zakaz uprawy GMO na swym terytorium – podaje FAMMU/FAPA.

19 państw

Do 30 września 2015 roku w sumie 14 państw UE zadeklarowało zakaz uprawy GMO: Łotwa, Grecja, Chorwacja, Francja, Austria, Węgry, Holandia, Polska, Litwa, Belgia - Walonia, Wielka Brytania - Szkocja, Walia i Irlandia Północna, Bułgaria, Cypr oraz Niemcy. W dniu 2 października tego roku dołączyły do nich do nich następne: Włochy i Dania, w weekend jeszcze Luksemburg, Malta i Słowenia.

 

Państwa te wybrały opcję I wyjścia w uprawy GMO (opt-out), a więc zgłoszenie wyłączenia z dystrybucji w obrębie państwa lub regionu, czyli i uprawy danej odmiany producentowi nasion, który ma jeden miesiąc na odpowiedź, a jej brak oznacza akceptację.

 

Druga możliwość zakazu, tj. opcja II zakłada wprowadzenie narodowego zakazu uprawy na podstawie przyczyn etycznych, ochrony środowisk przyrodniczych, celów polityki rolnej i ochrony środowiska, przyczyn socjalno-ekonomicznych i współistnienia np. GMO z rolnictwem ekologicznym. Jak przypomina FAMMU/FAPA, wykluczenie z uprawy praktycznie obejmuje jedyną dopuszczoną do uprawy odmianę GMO kukurydzę MON810 oraz kilka odmian czekających na autoryzację.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!