Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
19 państw "za" zakazem upraw GMO

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Do dnia 3 października br. tj. terminu jaki wyznaczyła Komisja jako końcowy, 19 państw...

Do dnia 3 października br. tj. terminu jaki wyznaczyła Komisja jako końcowy, 19 państw członkowskich zadeklarowało zakaz uprawy GMO na swym terytorium – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Do 30 września 2015 roku w sumie 14 państw UE zadeklarowało zakaz uprawy GMO: Łotwa, Grecja, Chorwacja, Francja, Austria, Węgry, Holandia, Polska, Litwa, Belgia - Walonia, Wielka Brytania - Szkocja, Walia i Irlandia Północna, Bułgaria, Cypr oraz Niemcy. W dniu 2 października tego roku dołączyły do nich do nich następne: Włochy i Dania, w weekend jeszcze Luksemburg, Malta i Słowenia.

 

Państwa te wybrały opcję I wyjścia w uprawy GMO (opt-out), a więc zgłoszenie wyłączenia z dystrybucji w obrębie państwa lub regionu, czyli i uprawy danej odmiany producentowi nasion, który ma jeden miesiąc na odpowiedź, a jej brak oznacza akceptację.

 

Druga możliwość zakazu, tj. opcja II zakłada wprowadzenie narodowego zakazu uprawy na podstawie przyczyn etycznych, ochrony środowisk przyrodniczych, celów polityki rolnej i ochrony środowiska, przyczyn socjalno-ekonomicznych i współistnienia np. GMO z rolnictwem ekologicznym. Jak przypomina FAMMU/FAPA, wykluczenie z uprawy praktycznie obejmuje jedyną dopuszczoną do uprawy odmianę GMO kukurydzę MON810 oraz kilka odmian czekających na autoryzację.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl