| Autor: redakcja1

Amerykański eksport pszenicy i soi jest wolniejszy niż przed rokiem

Eksport amerykańskiej pszenicy cierpi z powodu olbrzymiej światowej podaży i dominacji Rosji na globalnym rynku tego zboża.

Amerykański eksport pszenicy i soi jest wolniejszy niż przed rokiem
W tym sezonie (w USA zaczął się 1-go czerwca) wysyłki pszenicy z USA sięgają 13,7 mln ton w porównaniu do 16,3 mln ton sezon wcześniej. Eksport pszenicy z USA na cały sezon szacowany jest na po ostatnich cięciach na 19,3 mln ton, podczas gdy Rosja powinna wyeksportować aż 51 mln ton tego zboża (1/4 globalnego eksportu pszenicy).

Eksport amerykańskiej kukurydzy wzrósł o 1/3 - r/r

Amerykańska kukurydza sprzedaje się lepiej niż w poprzednim sezonie z uwagi na wyjątkowo niskie ceny, a głównym nabywcą jest Meksyk. Od początku września 2023 Amerykanie wysłali za granicę od początku sezonu (zaczął się we wrześniu) 23,1 mln ton kukurydzy w porównaniu do 17,6 mln ton w analogicznym okresie sezonu 2022/23.

Eksport soi jest wolniejszy niż rok wcześniej

Amerykańska soja nie radzi sobie z konkurencją ze strony dostawców brazylijskich. Rekordowe zbiory soi w Brazylii w poprzednim sezonie pozwoliły na zdominowanie rynku eksportowego tych nasion. Tym bardziej, że największy importer soi - Chiny przekierowały soje zainteresowanie z USA na Amerykę Południową.


Tagi:
źródło: