| Autor: redakcja1

Ceny światowe ryżu mocno rosły w sierpniu, ale pozostałe zboża taniały

Indeks cen zbóż FAO wyniósł w sierpniu średnio 125,0 punktów, co oznacza spadek o 0,7 proc. w stosunku do lipca i o 14,1 proc. poniżej wartości sprzed roku.

Ceny światowe ryżu mocno rosły w sierpniu, ale pozostałe zboża taniały
Międzynarodowe ceny pszenicy spadły o 3,8 procent, głównie ze względu na wyższą dostępność sezonową wynikającą z trwających zbiorów u kilku wiodących eksporterów z półkuli północnej. Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych również spadły w sierpniu o 3,4 proc.

Ceny kukurydzy spadły siódmy miesiąc z rzędu, osiągając najniższą wartość od września 2020 r., do czego przyczyniły się duże globalne dostawy po rekordowych zbiorach w Brazylii i rozpoczęcie żniw w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wśród innych zbóż grubych światowe ceny sorgo spadły w sierpniu pod wpływem rozpoczęcia zbiorów w Stanach Zjednoczonych Ameryki, największym na świecie eksporterze sorgo, podczas gdy światowe ceny jęczmienia nieznacznie wzrosły.

Dla kontrastu, Indeks cen ryżu FAO wzrósł w sierpniu o 9,8 procent miesiąc do miesiąca, osiągając  najwyższy poziom od 15 lat, odzwierciedlając zakłócenia w handlu zarejestrowane w następstwie lipcowego zakazu eksportu białego ryżu Indica w Indiach. W kontekście sezonowo ograniczonych dostępności przed zbiorami nowych roślin, niepewność co do czasu trwania zakazu i obawy, że ograniczenia eksportowe zostaną rozszerzone na inne rodzaje ryżu, spowodowały, że podmioty łańcucha dostaw utrzymywały zapasy, renegocjowały umowy lub zaprzestały ustalania cen ofert, ograniczając w ten sposób większość handlu do małych wolumenów lub do wcześniej zawartych sprzedaży.


Tagi:
źródło: