| Autor: redakcja1

ComEnvi przeciwna możliwości zakazu importu GMO

W dniu 13 października br. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności - ComEnvi Parlamentu Europejskiego miażdżącą większością głosów, a więc 47 do 3, przy czym 5 osób się wstrzymało, odrzucił propozycję Komisji z kwietnia br. zakładającą możliwość narodowych zakazów importu i użycia pasz i żywności GMO, które wcześniej zostały zalegalizowane – podaje FAMMU/FAPA.

ComEnvi przeciwna możliwości zakazu importu GMO

Wcześniej, w dniu 3 września br. Komitet ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich – ComAgri także odrzucił propozycję KE. Przewodniczący ComEnvi Giovanni La Via (EPL, Włochy) ocenił, że eurodeputowani obawiają się, że propozycja KE może spowodować załamanie wspólnego rynku, co przełożyłoby się na wprowadzenie kontroli granicznych między państwami opowiadającymi się za oraz przeciw GMO.

 

Poza tym, jego zdaniem należy zrezygnować z nowych przepisów pozostając przy aktualnym systemie, w którym decyzje dotyczące GMO w żywności i paszach są podejmowane na poziomie unijnym. Ostateczną decyzję ws. importu pasz i żywności GMO podejmie plenarne posiedzenie PE w trakcie sesji w Strasburgu 26-29 października. Wysoce prawdopodobne jest odrzucenie propozycji Komisji.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!