| Autor: redakcja1

Giełdowe ceny zbóż, soi oraz śruty sojowej

Informacje o zawarciu porozumienia handlowego pomiędzy USA i Chinami wsparły ceny surowców rolnych na giełdzie w Chicago, chociaż nie są znane szczegóły odnośnie ilości poszczególnych surowców rolnych do nabycia przez Chiny, ale wpłynęło to hamująco na wzrost cen pszenicy i innych surowców rolnych.

Giełdowe ceny zbóż, soi oraz śruty sojowej
W miniony piątek cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2019 na giełdzie w Chicago wyniosła 198,12 USD/t i była większa o 1,3% niż tydzień wcześniej, a w kontrakcie marcowym 2020 zwiększyła się o 1,5% do 195,62 USD/t.
 
Natomiast w omawianym tygodniu ceny pszenicy na MATIFie również odnotowały zwyżkę, z wyjątkiem ceny w kontrakcie najbliższym, która pozostała niezmienna. Ostatni raport podażowo-popytowy USDA wskazał na utrzymywanie się sporej podaży pszenicy na rynku globalnym w sezonie 2019/2020. Wzrost prognoz zbiorów pszenicy w UE-28 i Rosji wpłynie na dalsze zwiększenie się nadwyżki eksportowej tego zboża, czego wynikiem może być silna konkurencja w wywozie pszenicy również w II połowie tego sezonu.
 
Strategie Grains wstępnie prognozuje spadek zbiorów pszenicy miękkiej w UE-28 w 2020 roku o 5,3 mln ton w skali sezonu do 140,5 mln ton. Wszystko za sprawą przewidywanego obniżenia się areału zasiewów pszenicy pod przyszłoroczne zbiory o 2,5%. Niniejsze oceny mogą stanowić wsparcie cen pszenicy na giełdzie paryskiej w dłuższym okresie. W ubiegły piątek cena pszenicy w kontrakcie marcowym 2020 na MATIFie wyniosła 183,25 EUR/t, a więc pozostała niezmienna w ujęciu tygodnia, a w kontrakcie majowym 2020 była wyższa o 0,5% do 184,75 EUR/t.
 
W całym tygodniu, ceny soi na giełdzie CBOT ponownie zwyżkowały. Prezydent USA Donald Trump poinformował, że USA i Chiny osiągnęły częściowe porozumienie handlowe, a rozmowy o jego drugim etapie rozpoczną się natychmiast. W związku z tym, Waszyngton zawiesi taryfy na chińskie dobra eksportowe, które miały wejść w życie w niedzielę. Owe doniesienia wsparły ceny soi na giełdzie CBOT, przez co cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (styczeń 2020) wyniosła 333,41 USD/t i była wyższa o 2% niż przed tygodniem. Z kolei, soja z terminem realizacji w marcu 2020 również podrożała o 2% do 338,56 USD/t.
 
Na przestrzeni całego tygodnia, ceny rzepaku na MATIFie ponownie wzrosły. Cena rzepaku w kontrakcie najbliższym na giełdzie paryskiej osiągnęła poziom 400 euro/t, nie notowany od kwietnia 2017 roku. Największa od 4 lat, bo o 7% tygodniowa zwyżka cen oleju palmowego na giełdzie w Kuala Lumpur, a także umocnienie cen innych surowców oleistych, w tym cen canoli i kompleksu sojowego na giełdach za oceanem stanowiła silne wsparcie cen rzepaku na MATIFie. Dlatego też cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (luty 2020) wyniosła 400,00 EUR/t i była większa o 0,8% w odniesieniu do ceny przed tygodniem, podczas gdy cena rzepaku w kontrakcie majowym 2020 wyniosła 394,25 EUR/t i była o 0,7% wyższa w stosunku do ceny przed tygodniem.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!