| Autor: redakcja1

IUNG: Zboża jare, ozime krzewy owocowe i rośliny strączkowe zagrożone suszą rolniczą

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.

IUNG: Zboża jare, ozime krzewy owocowe i rośliny strączkowe zagrożone suszą rolniczą
Opady atmosferyczne w pierwszej dekadzie czerwca na bardzo dużym terytorium kraju były małe. Szczególnie niskie poniżej 5 mm wystąpiły na znacznych obszarach w północno-zachodnich terenach Polski oraz na Lubelszczyźnie. Na bardzo dużym obszarze notowano niskie opady wynoszące od 5 do 15 mm. Natomiast w drugiej dekadzie czerwca w północno-zachodniej Polsce notowano największe opady od 20 do 60 mm, a w niektórych rejonach nawet od 60 do 100 mm. Małe opady wynoszące od 10 do 20 mm wystąpiły na największym obszarze kraju, zaś bardzo małe odnotowano w południowo-wschodniej Polsce, wynosiły poniżej 10 mm.
 
Tak jak w poprzednim okresie sześciodekadowym tak i w obecnym okresie na terenie kraju występowało bardzo duże zróżnicowanie pod względem zasobów wody dla roślin uprawnych. Zdecydowanie najbardziej poprawiła się sytuacja w niedoborze wody w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, w północno-zachodniej części woj. wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Natomiast znacznie wzrósł deficyt wody w południowo-wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz mazowieckiego a także w południowej części woj. łódzkiego i świętokrzyskiego. Duże niedobory wody wynoszące od -140 do – 149 mm notowane są w woj. dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, podlaskim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim.
 
Jednakże szczególnie duży deficyt wody -160 do – 169 mm występuje na Wysoczyźnie Łaskiej i Tureckiej powodując w tym rejonie kraju znaczne obniżenie plonów. Dotyczy to głównie upraw zlokalizowanych na glebach słabych i bardzo słabych.
 
W dalszym ciągu tegoroczny deficyt wody szczególnie odczuwalny jest w uprawach zbóż jarych. Wczesne wystąpienie początku okresu wegetacji było bardzo sprzyjającym zjawiskiem dla tych upraw, na plantacjach o opóźnionych siewach sytuacja nadal jest znacznie gorsza w porównaniu do upraw, w których przystąpiono do szybkiego wiosennego siewu zbóż. Rośliny dotknięte niedoborem wody są nadal słabo rozkrzewione, mają słabo rozwinięty system korzeniowy, są niskie, ich dolne liście coraz bardziej zasychają, a wyższe są poskręcane. Przy obecnym znacznym niedoborze wody taka sytuacja może sprawić, że straty w plonach tych upraw będą duże.
 
Należy też zwrócić uwagę, że w całym kraju na plantacjach zbóż w dalszym ciągu występuje problem z występowaniem mączniaka prawdziwego oraz septoriozy paskowej liści, a także notowane jest duże nasilenie skrzypionki zbożowej.


Tagi:
źródło: