Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Izby rolnicze apelują o reakcje rządu na suszę

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie wprowadzenia stanu klęski suszy w kilku województwach. Jak informuje Opolska Izba Rolnicza, resort ma to zrobić za pośrednictwem wojewodów, którzy mieliby ocenić sytuację w swoich regionach.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wniosek wynika z krytycznej sytuacji atmosferycznej spowodowanej brakiem opadów w miesiącach IV-VI, a także opracowanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach raportem dotyczącym wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz aktualnego stanu zagrożenia suszą rolniczą dla wielu upraw, w tym: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy.

 

Jak wskazuje IUNG-PIB Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są ujemne na całym obszarze Polski, a największe zagrożenie suszą w Polsce występuje dla zbóż jarych. Na glebach zwięzłych jare powschodziły słabo, a na najsłabszych, zwłaszcza na gliniastych, tuż po wzejściu po prostu uschły.

 

W takich warunkach zboża źle wykształciły ziarno i obecne opady nie poprawią tego stanu. Dlatego też Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że należy podjąć pilne działania w tym zakresie, aby poszkodowani rolnicy mogli jak najszybciej otrzymać pomoc. Wojewodowie mieliby również jak najszybciej powołać komisje szacujące straty.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl