| Autor: redakcja1

Izby rolnicze apelują o reakcje rządu na suszę

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie wprowadzenia stanu klęski suszy w kilku województwach. Jak informuje Opolska Izba Rolnicza, resort ma to zrobić za pośrednictwem wojewodów, którzy mieliby ocenić sytuację w swoich regionach.

Izby rolnicze apelują o reakcje rządu na suszę

Wniosek wynika z krytycznej sytuacji atmosferycznej spowodowanej brakiem opadów w miesiącach IV-VI, a także opracowanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach raportem dotyczącym wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz aktualnego stanu zagrożenia suszą rolniczą dla wielu upraw, w tym: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy.

 

Jak wskazuje IUNG-PIB Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są ujemne na całym obszarze Polski, a największe zagrożenie suszą w Polsce występuje dla zbóż jarych. Na glebach zwięzłych jare powschodziły słabo, a na najsłabszych, zwłaszcza na gliniastych, tuż po wzejściu po prostu uschły.

 

W takich warunkach zboża źle wykształciły ziarno i obecne opady nie poprawią tego stanu. Dlatego też Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że należy podjąć pilne działania w tym zakresie, aby poszkodowani rolnicy mogli jak najszybciej otrzymać pomoc. Wojewodowie mieliby również jak najszybciej powołać komisje szacujące straty.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!