| Autor: redakcja1

Już 14 krajów chce zakazu upraw GMO

Francja zgłosiła Komisji Europejskiej prośbę, w której planuje kontynuować zakaz uprawy kukurydzy GMO używając nowej możliwości prawnej dla zakazu uprawy GMO obowiązujące od kwietnia br., a więc dołączyła do podobnych posunięć Łotwy i Grecji z sierpnia br. oraz Niemiec i Szkocji – podaje FAMMU/FAPA.

Już 14 krajów chce zakazu upraw GMO

W ten sposób Francja będzie kontynuować zakaz jedynej legalnej do uprawy odmiany - kukurydzy MON810. Komisja jest odpowiedzialna za dopuszczenia lub zgłoszenia zakazów uprawy GMO przez państwa członkowskie oraz poinformowanie o nich firm.

 

Chorwacja także ostatnio dołączyła do grupy państw, które zgłosiły KE zamiar zastosowania klauzuli wyjścia, o czym poinformował KE chorwacki minister rolnictwa. Przed kilkoma dniami również Austria, Węgry, Holandia, Polska, Belgia - Walonia poinformowały KE o zamiarze wprowadzenia zakazu uprawy GMO.

 

Dnia 30 września br. na identyczne kroki zdecydowały się: Bułgaria, Cypr oraz oficjalnie Niemcy informując komisję o wyborze opcji. W związku z tym, do 30 września br. łącznie 14 państw UE zadeklarowało zakaz uprawy GMO: Łotwa, Grecja, Chorwacja, Francja, Austria, Węgry, Holandia, Polska, Litwa, Belgia - Walonia, Wlk. Brytania - Szkocja, Walia i Irlandia Płn., Bułgaria, Cypr oraz Niemcy. Jak wynika z nowych zasad Komisja Europejska powinna do 2 października br. otrzymać informacje o zakazie GMO z poszczególnych krajów członkowskich.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!