| Autor: redakcja1

Niemcy: Całkowity zakaz upraw GMO

W dniu 24 sierpnia br. niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt poinformował rządy innych państw o zamiarze użycia nowego prawodawstwa w odniesieniu do GMO (z marca br.) i całkowitego zakazu jego upraw – podaje FAMMU/FAPA.

Niemcy: Całkowity zakaz upraw GMO
Nowe prawo umożliwia wprowadzenie zakaz uprawy nawet jeśli jakaś odmiana GMO jest dopuszczona do uprawy w UE. W liście do krajowych rządów minister Schmidt oznajmił, że posunięcie jest tylko kontynuacją niemieckiej polityki bowiem wcześniej Niemcy zakazały już uprawy i używania odmiany kukurydzy GMO MON810 od kwietnia 2009 roku.
 
W liście minister pyta poszczególne rządy o stanowisko z prośbą o odpowiedź do 11 września br. ponieważ Komisja Europejska według nowych zasad powinna do 2 października br. uzyskać informacje o zakazie GMO z poszczególnych krajów członkowskich. Jest prawdopodobne, że następne 15 państw wybierze wprowadzenie zakazu na terenie swojego państwa w tym m. in.: Austria, Bułgaria, Grecja, Francja, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Węgry i Polska. Mniej prawdopodobne są krajowe zakazy w Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Słowacji i Rumunii.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!