| Autor: redakcja1

Lepsze od oczekiwań prognozy USDA nie wywołały przecen na rynku zbóż i oleistych

Czwartek obfitował w wydarzenia na rynkach. Najważniejsze z nich to szczyt OPEC i Rosji oraz miesięczne prognozy podaży i popytu USDA. Jak w każdy czwartek Amerykanie opublikowali też tygodniowy raport o zamówieniach eksportowych.

Lepsze od oczekiwań prognozy USDA nie wywołały przecen na rynku zbóż i oleistych
Podczas wczorajszego szczytu (wideokonferencji) grupa OPEC+ uzgodniła cięcie produkcji o 10 mln baryłek dziennie. Członkowie kartelu i Rosja zamierzają przez dwa miesiące utrzymywać obniżone wydobycie ropy. Jednocześnie OPEC+ zaapelował do grupy G20 (głównie USA) o dodatkową redukcję o 5 mln baryłek dziennie podczas piątkowego spotkania. Notowania ropy rosły mocno przed rozpoczęciem spotkania, ale równie szybko spadły po ogłoszeniu decyzji, kończąc dzień na sporym minusie.
 
Analitycy szacują, że obecna pandemia obniżyła globalną konsumpcję ropy o ok. 30 mln baryłek dziennie (1/3). USA są największym producentem surowca na świecie. Wydobyciem zajmują prywatne koncerny na które Biały Dom nie ma dużego wpływu. W USA w ciągu kilku tygodni produkcja ropy spadła (w wyniku niskich cen) z 13,1 do 12,4 mln baryłek dziennie.
 
Lepsze od oczekiwań (też m/m) prognozy USDA nie wywołały w czwartek przecen na rynku zbóż i soi w Chicago
 
USDA w comiesięcznej prognozie na obecny sezon pokazał zdecydowany wzrost (w stosunku do marca) zapasów zbóż w USA oraz w skali globalnej. Poprawa bilansu na rynku zbóż będzie konsekwencją spadku konsumpcji. Dane były lepsze od oczekiwań analityków, czyli spadkowe dla notowań. Mimo to zboża w Chicago wzrosły na zamknięciu czwartkowej sesji. Pomogło w tym osłabienie dolara amerykańskiego, który stracił do euro 0,7%.
 
UE może zrównać się z Rosją w eksporcie pszenicy w tym sezonie.
 
Raport USDA wsparł wzrost notowań unijnej pszenicy, ponieważ oczekiwany eksport z UE podniesiony został o 1,5 do 33,5 mln ton. Wzrost sprzedaży eksportowej miałby się odbyć kosztem rosyjskiego ziarna. USDA obniżył o 1,5 do 33,5 mln ton eksport pszenicy z Rosji.
 
W przypadku soi raport był też prospadkowy (dla soi w Chicago), ponieważ zapowiedział mniejszy eksport z USA i wzrost amerykańskich zapasów. Wprawdzie obniżona została produkcja soi w Ameryce Południowej, to jednak będzie ona i tak wyjątkowo wysoka. Brazylijski eksport nasion podniesiono, pokazując lepszą konkurencyjność względem USA.
 
Wielki Piątek jest dniem wolnym w Paryżu i w Chicago. Amerykanie wracają do pracy już w poniedziałek, podczas gdy Matif rozpocznie handel we wtorek


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!