| Autor: redakcja1

Łotwa i Grecja przeciwko kukurydzy GMO MON810

Firma Monsanto zgodziła się na wykluczenie Łotwy i Grecji z dystrybucji nasion kukurydzy GMO MON810, jedynej odmiany GMO zalegalizowanej do uprawy w Unii Europejskiej – podaje FAMMU/FAPA.

Łotwa i Grecja przeciwko kukurydzy GMO MON810

Przedstawiciel firmy ocenił, że taka decyzja nie będzie miała wpływu na interesy firmy, gdyż prawie cała ilość tej odmiany kukurydzy GMO jest uprawiana na terenie Hiszpanii i Portugalii, jakkolwiek posunięcie uważa za dyskryminacyjne i nieproporcjonalne.

 

W związku z tym, Łotwa i Grecja są pierwszymi państwami, które skierowały tego typu pisma do firmy produkującej nasiona GMO według nowych zasad wprowadzonych od kwietnia br., które wprowadzają możliwość ustanowienia zakazu poprzez wykluczenie z dystrybucji albo powołanie się na ochronę środowisk przyrodniczych, krajobrazu lub farm ekologicznych.

 

Także regiony w poszczególnych krajach członkowskich mogą wybrać opcje zakazu GMO tak samo, jak to zadeklarowała w sierpniu br. Szkocja. Według nowych zasad Komisja Europejska powinna do 2 października br. otrzymać informacje o zakazie GMO z poszczególnych państw członkowskich.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!