| Autor: redakcja1

Międzynarodowa Rada Zbożowa skorygowała lekko w dół swoje prognozy na sezon 2019/20

W swoim miesięcznym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (International Grains Council - IGC) obniża nieznacznie swoje prognozy globalnej produkcji kukurydzy (-1 mln ton do 1.098 mld t). Produkcja pszenicy została zmniejszona o 2 mln ton do 762 mln ton (głównie przez cięcie australijskich zbiorów).

Międzynarodowa Rada Zbożowa skorygowała lekko w dół swoje prognozy na sezon 2019/20
Jednomilionowa korekta w dół zbiorów dotyczy także soi. Globalna produkcja soi oceniana jest teraz na 341 mln ton, w porównaniu do 342 mln ton w prognozie wrześniowej i 359 mln ton w sezonie 2018/19.
 
NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY PROGNOZY:

Kierując się spadkowymi prognozami dla pszenicy, kukurydzy i owsa, prognoza światowej produkcji zbóż ogółem (pszenicy i ziaren gruboziarnistych) w sezonie 2019/20 jest obniżona o 2 mln t (miesiąc do miesiąca) do 2157 mln, o 1 % (rok do roku).

 
Zmiany w produkcji pszenicy obejmują cięcia m/m dla Australii i Argentyny, ale wzrosty dla UE i Rosji. Perspektywy zbiorów kukurydzy w UE i Argentynie są zmniejszone w porównaniu z poprzednimi, a perspektywy uprawy owsa są ograniczone w UE, Australii i Stanach Zjednoczonych.
 
Prognozy dotyczące całkowitego zużycia zbóż spadły o 2 mln t m/m, do 2,184 mld ton, głównie w przypadku pszenicy (mniejsze skarmianie) i kukurydzy (mniejsze wykorzystanie przemysłowe).
 
Biorąc pod uwagę mniejsze niż wcześniej szacowane zapasy początkowe, wielkość światowych zapasów końcowych zbóż (razem) jest zmniejszona o 9 mln t m/m do 592 mln (-27 mln r/r).

W oparciu o wczesne oznaki sadzenia jesiennego na półkuli północnej Rada przewiduje, że światowy obszar zbioru wszystkich pszenic będzie nieznacznie zmieniony w sezonie 2020/21. Wysiewy utrudniały zbyt suche gleby w niektórych częściach UE, Rosji i Ukrainy, i pomimo niedawnych opadów, potrzeba więcej do sadzenia i uprawy roślin na niektórych obszarach. W innych częściach UE prace w terenie w Wielkiej Brytanii utrudnia deszczowa pogoda.

 
Warunki do siewu rzepaku w UE były również trudne i chociaż powierzchnia 2020/21 może się zwiększyć, nadal oczekuje się, że pozostanie poniżej średniej.

Przy dalszym obniżeniu perspektyw upraw w USA tylko częściowo zrekompensowanym wzrostem dla innych producentów, światowa produkcja soi w 2019/20 r. Jest prognozowana o 1 mln t niżej m/m, na 341 mln, co stanowi spadek o 5% r/r. Konsumpcja jest nieznacznie wyższa niż przedtem i wraz ze zmniejszonymi szacunkami początkowych zapasów, globalne zapasy soi są zmniejszone o 6 mln t, do 32 mln (-18 mln r/r - najmniej w ciągu sześciu sezonów). Zarówno redukcja m/m, jak i r/r jest powiązana z USA, gdzie przeniesienia są zmniejszone o połowę, do 11 mln t.

Indeks cen zbóż i nasion oleistych (IGI) wzrósł o 4% od ostatniego raportu. Zwiększony przez niepewność co do perspektyw upraw w niektórych regionach, a w części przez optymizm co do możliwości zawarcia umowy handlowej USA-Chiny.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!