| Autor: redakcja1

Na giełdach spadkowo (15-19.07.2013)

W minionym tygodniu na światowych giełdach przeważały zniżkowe tendencje – podaje FAMMU/FAPA.

Na giełdach spadkowo (15-19.07.2013)
W związku z tym, notowania pszenicy konsumpcyjnej w najbliższym kontrakcie na Matif spadły o 2,5% dochodząc do 194,3 EUR/tonę. Taniał też rzepak. W kontrakcie sierpniowym jego ceny obniżyły się o 3,5% do 384 EUR/tonę. Z kolei notowania kukurydzy zwiększyły się o 0,5% do 222 EUR/tonę. Polepszające się perspektywy dla rzepaku w Unii, a także prognozowany wzrost światowej podaży nasion oleistych są prawdopodobnie obecnie ważnymi czynnikami spadku cen rzepaku w kontraktach terminowych.
 
Największe obniżki odnotowanego w obrębie notowań kukurydzy na CBoT. Tutaj kukurydza w kontrakcie grudniowym potaniała o 10,7% do 197,1 USD/tonę. Znacznie mniejsza była skala przecen pszenicy w Chicago. W najbliższym kontrakcie – wrześniowy - ceny pszenicy były o 2,8% mniejsze niż tydzień wcześniej, bo w wysokości 242,7 USD/tonę.
 
Taniała także soja i śruta sojowa. Notowania soi w kontrakcie sierpniowym obniżyły się przez ostatni tydzień o 8,2% do 539,8 USD/tonę, a śruty sojowej – o 10,5% do 518,5 USD/tonę. Zniżkowo było także na giełdzie w Kansas i Minneapolis.
 
Ostatnie spadki na amerykańskich giełdach to przede wszystkim odzwierciedlenie poprawy warunków pogodowych dla upraw kukurydzy w Stanach zmniejszających obawy o wynik tegorocznej produkcji. Jeżeli pogoda dopisze, to USA mogą zebrać rekordową ilość kukurydzy w sezonie 2013/2014, co powinno mieć przełożenie na obniżenie cen tego gatunku nie tylko na rynku amerykańskim, ale także globalnie oraz pozwolić na odbudowanie mocno nadwątlonych zapasów.
 
Drugim czynnikiem spadkowym jest zaostrzająca się konkurencja ze strony krajów basenu Morza Czarnego, które odnotują dobre zbiory zbóż w bieżącym sezonie handlowym. Bardzo dobrych wyników produkcji spodziewa się przede wszystkim Ukraina, przy czym szacuje się nadspodziewanie wysokie zbiory kukurydzy. Natomiast ukraiński eksport zbóż ogółem w tym sezonie prognozowany jest na nawet 28 mln ton. Kraj ten może wysforować się tym samym na drugą pozycję w rankingu dostawców zbóż na świecie.
 
Spadkowo na ceny może działać również coraz większa dostępność ziarna wraz z postępującymi żniwami, w tym głównie pszenicy. Pomimo, iż w niektórych krajach unijnych żniwa pszenicy ozimej i jęczmienia mogą być opóźnione w stosunku do średniej wieloletniej, to nie powinno to w istotnym stopniu zaważyć ani na wysokości, ani na jakości zbiorów.
 
Według lipcowych przewidywań francuskich analityków ze Strategie Grains, unijne zbiory jęczmienia wyniosą 58,3 mln ton, z uwzględnieniem Chorwacji. Jest to więcej niż prognozowano jeszcze miesiąc wcześniej, czyli 56,6 mln ton, jak i znacznie powyżej poziomu zeszłorocznych zbiorów wynoszących 54 mln ton. Oddalają się więc wcześniejsze obawy o tegoroczne zbiory jęczmienia w UE, podsycane w okresie wiosennym przez zbyt długo trwającą zimę.
 
Ewentualne problemy z jakością ziarna doświadczane w niektórych krajach też zdają się być mniejsze niż wcześniej przewidywano. Unijna produkcja zbożowa będzie wyższa niż przed rokiem. Niewielki wzrost zbiorów będzie miał również miejsce w przypadku rzepaku – zauważa FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!