| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na światowych giełdach. Niższe ceny zbóż i soi (26-30.01.2015)

Ubiegły tydzień przyniósł zniżki cen zbóż na kluczowych światowych giełdach. Jak podaje FAMMU/FAPA, wyraźne spadki miały miejsce na rynku amerykańskim. Notowania pszenicy na CBoT na początku tego tygodnia są najmniejsze od ponad trzech miesięcy z uwagi na presję podażową.

Podsumowanie tygodnia na światowych giełdach. Niższe ceny zbóż i soi (26-30.01.2015)

Notowania pszenicy

W kontrakcie marcowym pszenica staniała o 4,9% do 186,6 USD/t. Trend ten przeniósł się również na paryską giełdę. Tutaj cena pszenicy w najbliższym kontrakcie zmalała o 5,2% do 187,8 EUR/t i to pomimo korzystnych wyników tygodniowej sprzedaży, gdzie KE było to 661 tys. ton.
 
W USA obniżki cen wspierane są również przez utrzymujące się nie najlepsze wyniki amerykańskiego eksportu zbóż. W przedostatnim tygodniu USA wysłała jedynie 263 tys. ton pszenicy, co mieściło się w dolnym przedziale oczekiwań handlowców wynoszącym od 250 tys. ton do 400 tys. ton.

Analizowany tydzień dał lepsze wyniki. Eksport pszenicy wyniósł 544 tys. ton, a więc powyżej górnej granicy oczekiwań handlowców mówiącej o 450 tys. tonach. Niemniej jednak, w dalszym ciągi tempo sprzedaży amerykańskiej pszenicy na rynki zagraniczne jest zbyt wolne, na co ma niewątpliwy wpływ silny dolar.

W USA odnotowuje się nieco mniejszą powierzchnię upraw pszenicy ozimej w odniesieniu do poprzedniego sezonu. Obawy wzbudza również susza, przede wszystkim w stanie Oklahoma. Te doniesienia nie mają jednak jak znaczącego wpływu na kształtowanie się cen.
 
Poza tym, w tym tygodniu Arabia Saudyjska ogłosiła przetarg na dostawy 660 tys. ton pszenicy, a Tunezja – na 117 tys. ton. Wyniki obu tych przetargów pozwolą zorientować się w konkurencyjności ofert największych dostawców.

Notowania kukurydzy

W troszkę mniejszym stopniu zmalała cena kukurydzy. Jej notowania w najbliższym kontrakcie (marzec) na chicagowskiej giełdzie obniżyły się w ciągu tygodnia o 3,2% do 146,3 USD/t. Na Euronext kukurydza potaniała o 3,3% do 153 EUR/t. Pomimo ogromnej podaży w skali świata i w UE oraz rychłych dostaw z Ameryki Południowej ceny kukurydzy są dalej wspierane przez wysokie dostawy z USA oraz nadal dobre wyniki amerykańskiej produkcji bioetanolu.
 
Ponadto utrzymuje się wysokie tempo wysyłki kukurydzy ze Stanów. W przedostatnim tygodniu było to 886,8 tys. ton, czyli 600 -750 tys. ton według oczekiwań handlowców, a w bieżącym aż 1,06 mln ton, również powyżej przewidywań handlowców będących w przedziale od 850 tys. ton do 1,02 tys. ton.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!