| Autor: redakcja1

Naciski KE w sprawie szczegółów „zazieleniania”

Pod koniec stycznia 2014 roku Komisarze: ds. Środowiska – Janez Potocnik oraz Connie Hedegaard działający w dziedzinie klimatu wyrazili opinię, że wymogi dotyczące Obszarów Zorientowanych Ekologicznie (EFA) są wadliwe – podaje FAMMU/FAPA.

Naciski KE w sprawie szczegółów „zazieleniania”
Ponadto ocenili, że powinny one obejmować również zakaz stosowania pestycydów na tych obszarach wzbogacających różnorodność biologiczną i faunę. Dodatkowo gospodarzy powinien również obowiązywać zakaz stosowania nawozów sztucznych w tych strefach.
 
Dnia 28 stycznia tego roku także 25 członków PE głównie „zieloni” oraz socjaliści, w tym Corarinne Lepage i Jose Bove w swym liście skierowanym do Komisji nalega na to, aby obszary EFA pozostały wolne od użycia nawozów chemicznych oraz pestycydów.
 
Należy zauważyć, że problem jest pozostałą do ustalenia kwestią reformy WPR na lata 2014-2020, a więc powstaje pytanie, czy w ramach wymagań dotyczących „zazieleniania” np. rośliny wysokobiałkowe uprawiane w ramach EFA, będą mogły być nawożone i traktowane pestycydami.
 
Niemniej jednak, wcześniej producenci skupieni w Copa Cogeca wyrazili krytyczny pogląd, że Obszar Zorientowany Ekologicznie powinien zachować potencjał produkcyjny w Unii Europejskiej nie powodując strat ekonomicznych, a kraje członkowskie powinny decydować o sposobie i rodzaju uprawy tych terenów. Niewykluczone, że PE poprze propozycje Komisji po publikacji 10 marca br., jakkolwiek chciałby zmian co do przewidywanych kar – zaznacza FAMMU/FAPA na podst.: Agra Facts No 06-14, 09-14.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!