| Autor: redakcja1

Najnowsze prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA)

Aktualizacja comiesięcznych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) zakłada mniejsze niż w sierpniu zbiory kukurydzy i soi w USA oraz na świecie. W konsekwencji pogorszyć się powinien bilans obu upraw w porównaniu z sezonem 2019/20. Oznaczać to będzie spadek zapasów rok do roku.

Najnowsze prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA)
Skrajnie różne prognozy dotyczą pszenicy!!! Jeszcze lepsze (m/m) prognozy dla Australii i Kanady (w przyszłości też dla Rosji) i dla paru innych krajów z nawiązką zrekompensowały cięcie produkcji w Argentynie. Stąd nowy rekord zbiorów pszenicy i kolejny sezon z jeszcze większymi - rekordowymi zapasami.
 
Kukurydza: Obok cięć w USA (-9,6 mln ton), korekta w dół zbiorów dotyczyła też UE (-1,5 mln ton), Ukrainy (-1 mln ton) oraz Kanady i Rosji (po -0,3 mln ton). Jednocześnie USDA podniósł prognozę dla Brazylii o 3 mln ton. W konsekwencji globalne zbiory kukurydzy obniżono o 8,65 mln ton, do 1,1623 mld ton (od sierpnia), a zapasy końcowe spadły o 10,7 mln ton (m/m), do 306,8 mln ton (309,2 mln ton w sezonie 2019/20).
 
Soja: Amerykańska produkcja nasion została obniżona o 3 mln ton (w stosunku do sierpnia), a zapasy na koniec sezonu o 4,1 mln ton za sprawą lepszego eksportu w starym sezonie (mniejsze zapasy początkowe).
 
USDA podniósł jednocześnie prognozę zbiorów soi w Brazylii do rekordowych 133 mln ton (+2 mln ton). W konsekwencji powyższych zmian oczekiwane zapasy globalne soi na koniec sezonu skorygowano w dół o 1,8 mln ton, do 93,6 mln ton (96,0 mln ton sezon wcześniej).
 
Pszenica: USDA nie zmienił nic w bilansie pszenicy w USA.
 
W skali globalne najnowszy raport przyniósł spory wzrost i tak już rekordowych prognoz zbiorów. Na 4,5 mln ton korektę w górę złożyły się głównie: Australia i Kanada (+2 i +2,5 mln ton) oraz UE (+0,65 mln ton) i Inie (+0,4 mln ton). Nie zmieniono natomiast niskich prognoz dla Rosji (tylko 78 mln ton).
 
Korekta w dół dotyczyła tylko Argentyny (-2 mln ton). Zbiory światowe pszenicy podniesione zostały do nowego rekordu 770,49 mln ton, a i tak już rekordowe zapasy zwiększono o 2,58 mln ton, do 319,37 mln ton (299,78 mln ton w starym sezonie).


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!