| Autor: redakcja1

Nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: kukurydzy na ziarno i kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych oraz roślin strączkowych.

Nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce
Susza w Polsce
 
W dziesiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2017 roku, nie stwierdza się wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski.
 
Średnia wartość KBW dla kraju w rozpatrywanym okresie sześciodekadowym wynosiła -17 mm i uległa kolejnemu już zwiększeniu, w tym okresie o 27 mm.
 
Najniższe wartości KBW w dalszym ciągu są notowane na Wyżynie Małopolskiej oraz w południowo wschodniej części województwa lubelskiego i północno wschodniej części województwa podkarpackiego i wynoszą od -120 do -159 mm. Natomiast większa poprawa warunków wilgotnościowych wystąpiła w Kotlinie Sandomierskiej gdzie średnia wartość KBW wynosi obecnie ok -100 mm. W całej Polsce odnotowano wartości KBW wyższe od -159 mm, co oznacza że wartości krytyczne nie zostały przekroczone dla żadnych z monitorowanych upraw.
 
W lipcu najzimniej było w północnej i północno-wschodniej Polsce od 15 do 17°C. Na tych terenach zimniej było od normy wieloletniej o 0,5°C. Znacznie cieplej było w południowo-zachodniej i południowej części kraju od 18 do ponad 19°C i na tym obszarze cieplej było od normy wieloletniej o ok. 1°C. Na pozostałym terytorium kraju notowano temperaturę powietrza zbliżoną do normy (od 17 do 18°C).
 
Pierwsza dekada sierpnia była ciepła. Podobnie jak w lipcu również w pierwszej dekadzie sierpnia było najzimniej w północnych obszarach Polski od poniżej 19 do 20°C. Znacznie cieplej było w Polsce środkowej od 19 do ponad 22°C a zdecydowanie najcieplej w południowej części kraju od 22 do ponad 23°C.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: