| Autor: redakcja1

Nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: kukurydzy na ziarno i kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych oraz krzewów i drzew owocowych.

Nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce
Susza w Polsce

W dwunastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10 września 2017 roku, nie stwierdza się wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski.

 
Średnia wartość KBW dla kraju w rozpatrywanym okresie sześciodekadowym była dodatnia i wynosiła 5 mm i uległa znacznemu zwiększeniu (o 40 mm) w porównaniu do ubiegłego okresu.
 
Najniższe wartości KBW w dalszym ciągu notowane są w południowo-wschodniej Polsce na: Roztoczu Środkowym, Płaskowyżu Tarnogrodzkim, Równinie Bełzkiej oraz Podgórzu Rzeszowskim i wynoszą od -100 do -119 mm.
 
W lipcu najzimniej było w północnej i północno-wschodniej Polsce od 15 do 17°C. Na tych terenach zimniej było od normy wieloletniej o 0,5°C. Znacznie cieplej było w południowo-zachodniej i południowej części kraju od 18 do ponad 19°C i na tym obszarze cieplej było od normy wieloletniej o ok. 1°C. Na pozostałym terytorium kraju notowano temperaturę powietrza zbliżoną do normy (od 17 do 18°C).
 
Pierwsza dekada sierpnia była ciepła. Podobnie jak w lipcu również w pierwszej dekadzie sierpnia najzimniej było w północnych obszarach Polski od poniżej 19 do 20°C. Znacznie cieplej było w środkowej Polsce od 19 do ponad 22°C a zdecydowanie najcieplej w południowej części kraju od 22 do ponad 23°C. W drugiej dekadzie sierpnia najzimniej było na Pojezierzu Pomorskim (poniżej 18,0°C). Na przeważającym obszarze kraju notowano temperaturę od 18 do 20°C. Najcieplej było w Kotlinie Sandomierskiej i w południowo-wschodniej Polsce z temperaturą powyżej 20°C. W trzeciej dekadzie sierpnia było bardzo chłodno w północno-wschodnich terenach Polski od poniżej 15 do 15,5°C. W kierunku południowo-zachodnim temperatura powietrza szybko wzrastała, w rejonach najbardziej wysuniętych na zachód było najcieplej od 17 do ponad 18,5°C.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!