| Autor: redakcja6

Niskie zbiory miodu w świętokrzyskim

W województwie świętokrzyskim tegoroczne zbiory miodu były aż o 65% niższe niż w poprzednich latach. Z jednego ula otrzymano bowiem jedynie od 6 do 8 kg miodu.

Niskie zbiory miodu w świętokrzyskim
W porównaniu z wcześniejszymi sezonami, obecnie pszczelarze uzyskiwali z jednego ula nawet do trzech razy mniej nektaru. Zdaniem świętokrzyskich hodowców, jest to najgorszy sezon, jaki pamiętają.
 
Tak drastyczny spadek produkcji miodu przyczynił się do znacznego wzrostu jego cen w sprzedaży detalicznej. W bieżącym sezonie są one najwyższe od kilkunastu lat.
 
W województwie świętokrzyskim konsumenci zmuszeni są zapłacić za litrowy słoik miodu (ok. 1,3 kg) od 30 do 65 zł (za miód wielokwiatowy i spadziowy odpowiednio). Z kolei ceny miodów akacjowych i gryczanych wahają się w granicach od 40 do 50 zł/l.
 
Przyczyną niskich zbiorów nektaru były ostre mrozy zimą, późniejsze wiosenne, długotrwałe deszcze oraz letnie upały. Zdaniem wiceprezesa Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy w Kielcach, zebrano nikłe ilości spadzi, niewiele było również zbiorów z lipy. Nieco lepsze osiągnięto wyniki z gryki, rzepaku i miodów wielokwiatowych.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!