| Autor: mikolaj

Niższy areał zasiewów zbóż i oleistych w USA

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) przedstawił swoje pierwsze prognozy dotyczące areału zasiewów zbóż i oleistych pod tegoroczne zbiory.

Niższy areał zasiewów zbóż i oleistych w USA

Zasiewy zbóż w USA

Analitycy USDA zwracają uwagę na negatywny wpływ niskich cen na decyzje rolników, widoczny już w spadku powierzchni zasiewów pszenicy ozimej. Według prognoz USDA, oprócz pszenicy, spadnie także areał zasiewów kukurydzy i soi w USA w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wysokie ceny zbóż i soi w poprzednich sezonach spowodowały, że amerykańscy producenci obsiewali dodatkowe akry ziemi (zwykle gorszej jakości) na których produkcja stała się obecnie nieopłacalna.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, pierwsze prognozy mówią o spadku areału zasiewów pszenicy o 2,3%, kukurydzy o 1,8% i minimalnym soi o 0,2%. Rynek spodziewał się, że prognozowany obszar zasiewów soi wzrośnie w USA kosztem kukurydzy.

Jednocześnie USDA przedstawił prognozy cenowe na kolejny sezon i co ciekawe są one niższe od obecnych notowań futures. Cena średnia kukurydzy w 2015/16 powinna wynieść 3,5 usd/buszel (-4,1% r/r), soi 9,0 usd/buszel (-11,8% r/r).

W USA kontynuowany jest wysoki przerób kukurydzy na bioetanol. Wczorajsze dane tygodniowe USDA pokazały wzrost produkcji bioetanolu (wykorzystania kukurydzy) przy stabilnych zapasach.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!