| Autor: redakcja1

Notowania unijnej pszenicy są najniższe od dwóch tygodni

W Paryżu wtorkowa sesja zamknęła się ponad 1% spadkiem notowań pszenicy, podczas gdy kukurydza z nowych zbiorów nie zmieniła wyceny.

Notowania unijnej pszenicy są najniższe od dwóch tygodni
Kończący w piątek obrót kontrakt na starą kukurydzę umocnił się o 1,5%. Unijna pszenica taniała naśladując zachowanie giełdy w Chicago. Wysokim wycenom tego zboża nie sprzyja też umacniające się euro. We wtorek kurs eurodolara zbliżył się do 1,12 (w środę przekracza ten poziom) i jest najwyższy od połowy marca. Konkurencyjność eksportu unijnego (z krajów strefy euro) spada. Potwierdził to wczorajszy przetarg GASC na którym Egipt zakupił 120 tys. ton ukraińskiej pszenicy.
 
Rzepak korzysta ostatnio z trendu wzrostowego na na rynku ropy i drożejących olejów roślinnych. Ceny ropy wróciły do poziomów z I połowy marca - w okolice 38 usd/b - WTI i ok. 40 USD/b - Brent. Odbicie na rynku olejów roślinnych jest nieporównywalnie mniejsze w ujęciu procentowym, ale tu także notowania giełdowe systematycznie rosną od miesiąca. Dla przykładu olej palmowy podrożał od od początku maja o prawie 1/5.
 
Giełda w Chicago
 
Kontrakty terminowe na soję wzrosły we wtorek o ponad 1% po tym, jak Amerykański Departament Rolnictwa potwierdził sprzedaż 132 tys. ton soi do Chin, mimo że Pekin polecił wcześniej firmom państwowym wstrzymanie zakupów towarów rolnych w USA. Najwyraźniej do zakupów soi w USA przekonuje znacznie niższa teraz niż w Brazylii cena tych nasion.
 
Kukurydza amerykańska zamknęła dzień na tylko minimalnym plusie pod wpływem niewielkiej redukcji krótkich pozycji spekulacyjnych. W USA tempo zasiewów kukurydzy i soi oraz stan obu upraw są bardzo dobre, ale jest to początek sezonu wegetacyjnego i zagrożenia pogodowe są ciągle obecne. Fundusze hedgingowe rzadko o tej porze roku grają na spadek cen kukurydzy. Tym razem krótka pozycja spekulacyjna ma teraz olbrzymie rozmiary, a to sprawia, że możliwe są duże odbicia (odkupowanie sprzedanych kontraktów przez inwestorów finansowych).
 
Pszenica traciła w Chicago pod presją zaczynających się w USA zbiorów, ignorując jednocześnie pogarszający się stan upraw zasiewów ozimych (poniedziałkowy raport Crop Progress).


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!