| Autor: redakcja1

Obietnica chińskich zakupów wybiła w górę notowania soi i zbóż w Chicago

Podpisanie I fazy umowy handlowej między USA i Chinami wywołało gwałtowne wzrosty notowań kontraktów rolnych na giełdzie w Chicago.

Obietnica chińskich zakupów wybiła w górę notowania soi i zbóż w Chicago
Wzrosty notowań zaczęły się w czwartek gdy pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje o wypracowaniu kompromisu w negocjacjach. W piątek wybicie było kontynuowane, a liderem wzrostów była oczywiście soja. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Chiny zobowiązałyby się do zakupu w USA towarów rolnych o wartości 40 do 50 mld dolarów. Dla porównania w 2017 r. (przed wojną handlową) Chiny importowały towary rolne warte 24 mld usd (głównie soję).
 
Najbardziej skorzysta z chińskiego popytu soja, ale poza soją importowana powinna być też kukurydza i pszenica (w nieporównywalnie mniejszym zakresie niż soja). W efekcie czwartkowych i piątkowych wzrostów soja zyskała w skali tygodnia ponad 2%, pszenica 1,3%, a kukurydza odrobiła straty z początku tygodnia (dotyczy serii najbliższych).
 
W ubiegłym tygodniu dodatkowym wsparciem dla wzrostów w Chicago były (lepsze od oczekiwań) czwartkowe dane tygodniowe o zamówieniach eksportowych oraz dzienne raporty pokazujące dużą sprzedaż soi do Chin i kukurydzy do Meksyku.
 
Unijne kontrakty:
 
W Paryżu rzepak wyceniony został w piątek na 400 eur/t na zamknięciu sesji, a w ciągu dnia zbliżył się nawet do 402 eur/t. Oznacza to nowe 2,5 letnie maksima notowań unijnych nasion rzepaku. W skali tygodnia seria najbliższa na rzepak podrożała 3 euro (0,8%). Rzepak korzysta z trwającego od wielu tygodni trendu wzrostowego na rynku olejów roślinnych do którego w ostatnich dniach dołączyła też soja.
 
Notowania zbóż w Paryżu spadały w pierwszej połowie tygodnia osiągając w środę kilkutygodniowe minima. Czwartek i piątek przyniósł wybicie w górę (za giełdą w Chicago) notowań obu zbóż. W konsekwencji pszenica z dostawą w marcu ograniczyła stratę tygodniową do  2,5 euro (-1,4%) i zamknęła piątek ceną 183,25 eur/t. Pszenicy nie sprzyjało ubiegłotygodniowe umocnienie euro w stosunku do dolara amerykańskiego (mniej konkurencyjny eksport unijnej pszenicy). Najbliższa seria kukurydzy podrożała w skali tygodnia 1,25 euro (+0,8%) do 165,75 eur/t.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!