| Autor: redakcja1

Ocena wielkości strat w uprawach ozimych

W 2020 roku całkowite straty w obszarze zasiewów ozimin były na poziomie nieco mniejszym niż w roku minionym, a ich stan oceniany bardzo wczesną wiosną był raczej dobry.

Ocena wielkości strat w uprawach ozimych
Szacuje się, że do połowy maja zaorano i zakwalifikowano do zaorania w sumie 5,7 tys. ha powierzchni zasianej zbożami ozimymi, a więc 0,1% powierzchni zbóż ozimych, w tym:
 
  • pszenicy ozimej - 2,8 tys. ha wobec 2,7 tys. ha w 2019 r.,
  • żyta - 1,3 tys. ha względem 1,2 tys. ha,
  • jęczmienia ozimego – niezmiennie 0,6 tys. ha,
  • pszenżyta ozimego - 0,8 tys. ha w odniesieniu do 1 tys. ha.
 
Areał uprawy rzepaku i rzepiku ozimego zaorany i zakwalifikowany do zaorania wyniósł 5,2 tys. ha, czyli 0,6 % obszaru zasianego jesienią, przy czym w 2019 r. – zaorano 7 tys. ha.
 
Jak wynika z oceny rzeczoznawców terenowych GUS, główną przyczyną zaorywania plantacji upraw ozimych w tym roku były uszkodzenia roślin w wyniku wahań temperatury oraz mała obsada roślin na powierzchni 1 m2, ale również wysuszające wiatry i inne przyczyny, jak zwierzyna leśna. Największe straty zimowe i wiosenne w uprawach ozimych zaobserwowano w rzepaku i rzepiku w województwie zachodniopomorskim i opolskim.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!