| Autor: redakcja1

Uwaga na mieszanie klasycznej hodowli roślin z GMO

W połowie lutego 2015 roku grupa organizacji pozarządowych NGO (Friends of Eearth, Testbiotech oraz GP) nastawionych krytycznie w stosunku do GMO w otwartym liście do decydentów unijnych wezwało, aby modyfikacje genetyczne nie były stosowane tak samo jak klasyczne metody hodowli roślin – podaje FAMMU/FAPA.

Uwaga na mieszanie klasycznej hodowli roślin z GMO

Mieszanie klasycznej hodowli roślin z GMO

Hodowcy w prawdzie rozwinęli aktualnie szeroką gamę nowych sposobów działania, które sporo różnią się od technik produkcji GMO. Metody klasycznej hodowli są zupełnie inne niż biotechnologiczne techniki edycji genomu przy użyciu molekularnych nożyc albo cisgenezy, tj. transferu genów w ramach gatunku. Podkreślono, że sposoby w produkcji GMO są na tyle nowe, że trudno rzetelnie ocenić ryzyko ich stosowania.

 

Niemniej jednak są naukowcy, którzy wyrażają opinię, że metody wytwarzania GMO nie powinny być traktowane inaczej, niż działania w klasycznej hodowli, tym samym odwołując się do opinii Efsa z 2012 roku. Z kolei organizacje NGO uważają, że cała żywność, pasze i nasiona GMO powinny być dokładnie oznaczone.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!