| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych (20-24.02.2017)

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj tego roku w obrębie ostatniego tygodnia stracił na wartości 3,1% do 413 Euro/t, tj. powrót do wartości sprzed 3 tygodni wobec 418,5 Euro/t przed dwoma tygodniami.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych (20-24.02.2017)

Notowania zbóż


Na rynku rzepaku są kontynuowane zniżki wynikłe z nastrojów na rynku soi przede wszystkim pod wpływem wielkiej i rosnącej podaży soi z Ameryki Południowej. Dalej prognozy zbiorów rzepaku w UE w br. przewidują 7% zwiększenie się zbiorów do 21,5 mln ton. Do Wielkiej Brytanii dotarł pierwszy transport rzepaku z Australii, która ma być w obecnym sezonie liderem dostaw do Unii. Marża przetwórcza w UE pogorszyła się w wyniku ostatnich spadków cen olejów.
 
Na rynku rzeczywistym przez tydzień staniały wszystkie surowce oleiste, oleje oraz śruta sojowa. Podobnie było w trakcie dwóch tygodni oraz miesiąca, co oznacza silne parcie na ceny za sprawą sytuacji na rynku soi i jej pochodnych. Wśród olejów roślinnych najbardziej staniały palmowy oraz kokosowy. Według FAMMU/FAPA, zwiększająca się podaż oleju sojowego w tym z Argentyny oraz zapasy w USA pociągnęły w dół jej wartość i przełożyły się na zniżkowy trend dla olejów roślinnych na czele z tropikalnymi.
 
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na marzec tego roku potaniała o 1,6% do 513,2 CAD/t, a więc do najniższego poziomu od 2 tygodni względem 527,1 CAD/t przed 2 tyg. na skutek wyprzedaży kontraktów z powodu nastrojów na rynku soi oraz obniżki cen olejów roślinnych. Canolę wspierała ograniczona sprzedaż surowca przez producentów.
 
Na giełdzie towarowej w Chicago soja kontynuowała zniżki cen. Marcowy kontrakt terminowy na soję w obrębie tygodnia stracił wartość 3,1% do 371,7 USD/t, przy czym przez 2 tyg. spadek o 14,3 USD/t. Czwartkowe notowania zmalały do wartości najniższej od 6 tygodni pod wpływem wyprzedaży kontraktów w wyniku rosnącej podaży soi z Ameryki Południowej, prognozom zwyżki areału soi w br. (wg USDA) oraz malejącemu eksportowi soi z USA w ostatnim tygodniu.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: