Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych (20-24.02.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj tego roku w obrębie ostatniego...

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj tego roku w obrębie ostatniego tygodnia stracił na wartości 3,1% do 413 Euro/t, tj. powrót do wartości sprzed 3 tygodni wobec 418,5 Euro/t przed dwoma tygodniami.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż


Na rynku rzepaku są kontynuowane zniżki wynikłe z nastrojów na rynku soi przede wszystkim pod wpływem wielkiej i rosnącej podaży soi z Ameryki Południowej. Dalej prognozy zbiorów rzepaku w UE w br. przewidują 7% zwiększenie się zbiorów do 21,5 mln ton. Do Wielkiej Brytanii dotarł pierwszy transport rzepaku z Australii, która ma być w obecnym sezonie liderem dostaw do Unii. Marża przetwórcza w UE pogorszyła się w wyniku ostatnich spadków cen olejów.
 
Na rynku rzeczywistym przez tydzień staniały wszystkie surowce oleiste, oleje oraz śruta sojowa. Podobnie było w trakcie dwóch tygodni oraz miesiąca, co oznacza silne parcie na ceny za sprawą sytuacji na rynku soi i jej pochodnych. Wśród olejów roślinnych najbardziej staniały palmowy oraz kokosowy. Według FAMMU/FAPA, zwiększająca się podaż oleju sojowego w tym z Argentyny oraz zapasy w USA pociągnęły w dół jej wartość i przełożyły się na zniżkowy trend dla olejów roślinnych na czele z tropikalnymi.
 
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na marzec tego roku potaniała o 1,6% do 513,2 CAD/t, a więc do najniższego poziomu od 2 tygodni względem 527,1 CAD/t przed 2 tyg. na skutek wyprzedaży kontraktów z powodu nastrojów na rynku soi oraz obniżki cen olejów roślinnych. Canolę wspierała ograniczona sprzedaż surowca przez producentów.
 
Na giełdzie towarowej w Chicago soja kontynuowała zniżki cen. Marcowy kontrakt terminowy na soję w obrębie tygodnia stracił wartość 3,1% do 371,7 USD/t, przy czym przez 2 tyg. spadek o 14,3 USD/t. Czwartkowe notowania zmalały do wartości najniższej od 6 tygodni pod wpływem wyprzedaży kontraktów w wyniku rosnącej podaży soi z Ameryki Południowej, prognozom zwyżki areału soi w br. (wg USDA) oraz malejącemu eksportowi soi z USA w ostatnim tygodniu.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl