| Autor: redakcja1

Pogoda i konflikty handlowe rządzą amerykańskim rynkiem zbóż i soi

W poniedziałek mocno podrożała pszenica w Chicago w obawie, że długotrwałe deszcze, które już spowodowały rekordowe opóźnienia w zasiewach kukurydzy i soi teraz przyczynią się do strat w uprawach pszenicy ozimej.

Pogoda i konflikty handlowe rządzą amerykańskim rynkiem zbóż i soi
Farmerzy obawiają się o kondycję upraw, szczególnie w Teksasie, gdzie spodziewane są obfite opady w nadchodzących dniach. Notowania lipcowej serii pszenicy wzrosły o ponad 3% do poziomu najwyższego od ponad 3 miesięcy.
 
Przed publikacją raportu Crop Progress rynek oczekiwał dalszego pogorszenia kondycji pszenicy ozimej (drugi tydzień z rzędu). Sam raport okazał się jednak zaskoczeniem, ponieważ stan zasiewów ozimych pszenicy poprawił się w ostatnim tygodniu.
 
W Chicago notowania kukurydzy i soi pozostawały w poniedziałek stabilne w oczekiwaniu na wieczorny raport o postępie i kondycji upraw. Analitycy spodziewali się, że w ostatnim tygodniu zwiększył się obsiany areał obu upraw o ponad 10%, co i tak byłoby wynikiem najgorszym w historii (dla tej daty). Już po zakończeniu sesji USDA opublikował dane gorsze od oczekiwań, stąd oba kontrakty drożeją dzisiaj podczas nocnych notowań.
 
Presja wzrostowa na rynku zbóż i soi hamowana jest przez obawy o przyszłość amerykańskiego eksportu w obliczu kolejnej wojny handlowej, tym razem z Meksykiem (największy importer zbóż z USA i drugi co do wielkości soi).
 
Warto też mieć świadomość, że maleje wpływ na notowania ze storny funduszy hedgingowych, które w ostatnich tygodniach masowo kupowały (odkupowały) kontrakty w Chicago. Najnowszy raport CFTC pokazał, że spekulanci posiadali we wtorek 28 maja już tylko niewielką pozycję krótką netto w zbożach (po nieco ponad -20 tys. kontraktów w kukurydzy i pszenicy). Nadal jednak przewaga sprzedanych kontraktów na soję (pozycja krótka) jest duża, bo sięga ponad 120 tys. kontraktów.
 
UNIJNE KONTRAKTY
 
Dobre prognozy zbiorów zbóż w UE i w basenie Morza Czarnego zmniejszają wpływ giełdy chicagowskiej na notowania w Paryżu. Wprawdzie trend wzrostowy jest tu także widoczny, ale dzienne zmiany cen są zdecydowanie mniejsze. Większym wzrostom notowań nie sprzyja też wolne tempo eksportu unijnej pszenicy (nadal poniżej słabego sezonu 2017/18) i rekordowy import kukurydzy z Ukrainy. Z trwającego już 3 tygodnie wybicia notowań kompleksu sojowego (Chicago) korzysta unijny rzepak. W tym przypadku perspektywa najgorszych od lat zbiorów nasion rzepaku w UE sprzyja wzrostom. Warto jednak pamiętać, że po drugiej stronie Atlantyku rosną zapasy canoli (brak zakupów ze strony Chin), a Kanadyjczycy szukają rynków zbytu.
 
Zamknięcie notowań wybranych kontraktów futures – poniedziałek 03-06-2019
 
Euronext-Paryż (Matif):
 
Kukurydza (CZERWIEC-19): 167,5 eur/t / +2,0 eur/t (+1,21%);
Kukurydza (LISTOPAD-19): 176,0 eur/t / -1,5 eur/t (-0,85%);
Pszenica (WRZESIEŃ-19): 185,25 eur/t / 0,0 eur/t (0,00%);
Rzepak (SIERPIEŃ-19): 370,5 eur/t / +0,25 eur/t (+0,07%);

 
Winnipeg - Canola (lipiec-19): 455,3 cad/t / -4,2 cad/t (-0,91%).

Chicago Board of Trade (CBoT):

 
Kukurydza (lipiec-19): 167,0 usd/t / (-0,66%);
Pszenica (lipiec-19): 191,0 usd/t / (+3,30%);
Soja (lipiec-19): 323,2 usd/t / (+0,16%);
Śruta sojowa (lipiec-19): 353,3 usd/t / (-0,25%);
Olej sojowy (lipiec-19): 27,3 usd/funt (-0,01%).
 


Tagi:
źródło: