| Autor: redakcja1

Prace polowe w listopadzie

Listopad jest miesiącem zamykającym cykl prac gospodarczych. W związku z tym należy dokonać zbiorów roślin, zabezpieczyć drzewka czy zasiać niektóre warzywa na wcześniejsze zbiory wiosną.

Prace polowe w listopadzie

Prace polowe w listopadzie

W listopadzie należy dokończyć zbór roślin okopowych, warzyw gruntowych czy kukurydzy. Warto również wywieść na pole gnojowicę czy obornik, ale tylko wtedy, gdy nie ma porywy śnieżnej, a gleba nie jest zamarznięta. Poza tym można również zrobić oprysk na miotłę zbożową.

W sadzie warto zabezpieczyć młode drzewa przed gryzoniami i mrozem poprzez montaż na pniu osłonek plastikowych, okrycie ich słomą czy papierem falistym. W obronie przed gryzoniami należy wokół nasady pni założyć gęstą metalowa siatkę czy też zrobić szerokie dołki i wysypać je ostrym żużlem. Nie wolno także zapomnieć o usunięciu chwastów, darni czy ściółki jaka znalazła się pod drzewkiem.

Natomiast w jagodniku warto dobrze rozłożyć kompost czy obornik, który następnie przykrywa się ziemią. W przypadku krzewów jeżyny bezkolcowej czy też winogrona, to w celu zabezpieczenia ich przed mrozem powinno się zdjąć gałązki z rusztowania i przykryć ziemią, a krzewy owinąć matami słomianymi.

Po opadnięciu liści dzrew owocowych należy dostrzec oprzędy zimowe wraz z gąsienicami lub złożonymi jajami szkodników. W związku z tym należy je zebrać albo ściąć z pędami i je spalić. W żadnym wypadku nie można pozostawiać zgniłych owoców na drzewach, gdyż mogą być one źródłem infekcji.

W celu wcześniejszych zbiorów na wiosnę warto wysiać na glebach lżejszych jeszcze przez zamarznięciem gruntu pietruszkę, marchew czy koper. Jednakże trzeba mieć na uwadze słabszego kiełkowania roślin w cieplejszych okresach zimą i dlatego zaleca się zwiększenie gęstości siewu. Powstałe kopce ziemne z warzywami okrywa się po zamarznięciu gleby warstwą słomy czy innego materiału izolującego.

Zamrożone okresowo warzywa nie powinny być dłużej przechowywane, przez co doskonale nadają się do bieżącej konsumpcji czy na przetwory. Jednakże wyjątkiem zimującym w ogrodzie jest kapusta brukselska czy jarmuż.

W listopadzie w lesie usychają pędy roślin zielnych, które przezimują jako kłącza, cebule czy bulwy. Niemal wszystkie ptaki już odleciały, a część przybyła w ich miejsce. Trwają gody u dzików zwane huczką, a borsuki i jeże zapadają w sezon zimowy. Jeśli aura jest korzystna to można wysiać buk, jodłę, dąb czy też przyszykować glebę pod przyszłoroczne zalesienia. Poza tym są wykonywane cięcia pielęgnacyjne w młodnikach czy podkrzesywanie pni dorodnych drzew.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!