| Autor: redakcja1

Prace polowe w maju

Maj jest miesiącem uważanym za najpiękniejszy w roku. To właśnie w tym czasie przyroda najbardziej spektakularnie budzi się do życia. Za Wielkopolską Izbą Rolniczą prezentujemy listę zaleceń gospodarskich na maj.

Prace polowe w maju

Prace w polu


W tym miesiącu dalej prowadzi się obserwację na występowanie oprzędzików. Poza tym, kiedy rośliny mieszanek strączkowo-zbożowych osiągną wysokość 10-15 cm, w przypadku zachwaszczenia dokonuje oprysku herbicydem. Na plantacjach łubinów można przystąpić do pogłównego zwalczania chwastów jednoliściennych, tj. perz, chwastnica, owies głuchy.

Koniec kwietnia i maj to czas strzelania w źdźbło w zbóż ozimych, a później jarych. W pełni krzewienia trwa proces budowania kiosków w kłosie, a więc budowania kłosa na długość, w których to tworzą się zawiązki kwiatków, a więc przyszłego ziarna. Proces budowania wielkości kłosa trwa jedynie do końca krzewienia.

Wraz z rozpoczęciem strzelania w źdźbło w roślinach rozpoczynają się procesy redukcyjne, które polegają na odrzucaniu najsłabszych pędów będących przyszłymi niedogonami oraz kłosów przez redukcję kiosków. Składniki pokarmowe i woda ze zredukowanych części roślin są dostarczane do pozostałych pędów. W ten sposób rośliny reagują na wszelkie niedobory, co szczególnie widoczne jest w latach suchych i przy wyraźnych deficytach pokarmowych.

Sam okres przejścia z fazy krzewienia do strzelania w źdźbło jest określany mianem jednego z krytycznych pod kątem zaopatrzenia w wodę i azot. W związku z tym, nim nastąpi ten czas zboża powinny być zasilone azotem. W praktyce jest to poniekąd druga wiosenna dawka. Azot używa się w końcu krzewienia, tak, aby w momencie strzelania w źdźbło był on już dostępny w glebie w przypadku nawozów stałych lub w momencie, kiedy na plantacji pojawiają się pierwsze oznaki strzelania w źdźbło - nawozy płynne.

Początek strzelania w źdźbło to również czas, w którym bardzo efektywne jest stosowanie dokarmiania dolistnego magnezem i mikroelementami w połączeniu z mocznikiem. Taki układ nawozów jest przede wszystkim polecany w przypadku oczekiwanych wysokich plonów oraz przy niedoborach magnezu i mikroelementów.

Początek strzelania w źdźbło to też okres zapobiegania łamliwości podstawy źdźbła i pierwszy etap zwalczania mączniaka.

 

Prace w sadzie


W sadach, gdzie prowadzona jest chemiczna ochrona drzew przez cały okres wegetacji, dobór środków ochronnych i czas ich używania powinien być ustalony zgodnie z obowiązującym Programem Ochrony Sadów i Jagodników. W programie tym zawarte są informacje dotyczące Integrowanej Produkcji Owoców, a więc metodzie ograniczającej stosowanie chemii w sadach, która uwzględnia ochronę środowiska naturalnego oraz zdrowie konsumentów.

Poza tym prowadzi się formowanie koron młodych drzew, które zmierza do otrzymania szerokich kątów między przewodnikiem a rozgałęzieniami - przez używanie rozporek na najmłodszych pędach oraz przyginanie i przywiązywanie do poziomu młodych pędów zdrewniałych.

W celu zwalczania gąsienic zjadających liście stosuje się preparat bakteryjny, który bezpieczny dla wykonującego zabiegi nie posiadającego okresu karencji. Może być on używany w ogrodzie, gdzie w pobliżu drzew owocowych rosną warzywa lub przebywają zwierzęta gospodarskie.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!